Kulikov tábornagy, egykori hadseregtábornagy és Borisz Jelcin volt orosz elnök védelmi minisztere elismételte az orosz médiában sokat hangoztatott véleményeket: azért nem tudta az orosz haderő gyorsan elfoglalni a Donbaszt, mert "egész NATO-val harcban álltak", illetve mert csak részleges mozgósítást rendeltek el, mert "védeni akarták az életeket" a vezetők. Az is elhangzik a beszélgetésben, hogy szerinte Oroszország a háború során „demilitarizálta” a NATO-t, mivel Ukrajna támogatása miatt "kiürültek a nyugati fegyverraktárak."
Ami az interjúból kifejezetten érdekes az, hogy Kulikov arra számít:
idén vége a háborúnak, de ettől függetlenül „nem mehetnek el pecázni” az orosz katonák.
Biztos vagyok benne, hogy Trump és Putyin megállapodásra fognak jutni […]. Ez azt jelenti, hogy időpocsékolás nélkül, azonnal elemeznünk kell a katonai eseményeket, levonni a tanulságokat és növelni a védelmi képességünket. Ismétlem: növelni”
– mondta a volt orosz miniszter.
Hangsúlyozta: Donald Trump csak négy évig lesz elnök, elképzelhető, hogy őt egy olyan amerikai elnök követi, aki fel akarja hevíteni a konfliktust Oroszországgal. Párhuzamot vont Roosevelt és Sztálin jó viszonya, majd Harry Truman elnöksége közt, akinek hatalomra jutása után elkezdődött a hidegháború.
Ez most is megtörténhet. Ezért mindig felkészültnek kell lennünk. A háború vége nem jelenti, hogy pihenhetünk. Ez kell, hogy legyen az állampolgáraink tudatában”
– mondta az orosz katonai vezető.
Kulikov emellett méltatta az orosz hadvezetésben történt személycseréket is: azt mondta, hogy az a korrupt elit, akik csak kapcsolataiknak köszönhetően jutottak magas pozíciókba az orosz haderőben, most már teljesen eltűntek onnan.
Nyugati vezetők egyébként rendszeresen beszélnek arról, hogy a következő 5-10 évben Oroszország meg akarja támadni a NATO-t, ha Moszkva fenntartja az intenzív fegyverkezést és katonák millióit tartja fegyverben (ez lényegében, amit Kulikov is támogat), nem valószínű, hogy érdemben csökkenni fog a Kelet-Nyugat feszültség.
Címlapkép forrása: Mil.ru / Wikimedia Commons