Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter néhány napja Kijevben járt, hogy többek között arról tárgyaljon, hogy Ukrajna hozzáférést adna ritkaföldfém-készletéhez az amerikai katonai támogatásért cserébe. Az ukrán vezetés egyelőre elutasította az üzletet, amelyre szerintük csak akkor kerülhet sor, ha biztonsági garanciákat kapnak Washingtontól.
Scott Bessent valóban elment oda, és meglehetősen durván bántak vele, mert lényegében azt mondták neki, hogy nem, Zelenszkij pedig alszik, és nem tudott vele találkozni. Sok órát utazott a vonaton, ami egy veszélyes út (...). Azért ment oda, hogy aláírasson egy dokumentumot, és üres kézzel jött haza. Nem akarták aláírni a dokumentumot
– mondta Trump.
Azzal kapcsolatban, hogy újra megpróbálkozik-e az ukrajnai ásványikincs-üzlettel, Trump azt mondta:
Igen, azt hiszem, fel fogom támasztani azt az üzletet, majd meglátjuk, mi lesz, de fel fogom támasztani, ellenkező esetben a dolgok nem fogják túlságosan boldoggá tenni
– mondta az amerikai elnök Volodimir Zelenszkij ukrán államfőre utalva, majd megismételte korábbi felszólítását, hogy választásokat kell tartani Ukrajnában:
Itt az ideje a választásoknak
– jelentette ki.
Az amerikai elnök hozzátette, az Egyesült Államokkal szemben Ukrajna Európának visszafizeti a neki adott pénzt.
Európának visszafizetik a pénzüket. Ez egy kölcsön
– mondta, megjegyezve, hogy viszont az Ukrajnának adott amerikai pénzek elszámolatlanok.
Szeretném megtudni, hogy mennyi pénzt küldtünk Ukrajnába. Hol van ez a pénz?
– tette fel a kérdést Trump.
Címlapkép forrása: Joe Raedle/Getty Images