A mezőgazdasági minisztérium szóvivője közleményben erősítette meg a hibát:
Bár a hétvégén több, a [madárinfluenza elleni erőfeszítésekben] részt vevő tisztet értesítettek a menesztésről, azon dolgozunk, hogy gyorsan orvosoljuk a helyzetet és visszavonjuk ezeket a leveleket.
A szóvivő hangsúlyozta, az amerikai élelmiszer-biztonsági szolgálat frontvonalbeli állásai közbiztonsági pozícióknak minősülnek, és továbbra is folytatják a szükséges munkaerő felvételét.
Az incidens a Trump-kormányzat közszférát érintő leépítési hullámának legújabb fejleménye,
melynek célja a kormányzati hatékonyságnövelés és kiadáscsökkentés. A kezdeményezést a kormányzati hatékonysági hivatal (DOGE) segíti, illetve Elon Musk techmilliárdos (címlapképünkön), aki, mint kiderült, hivatalosan sem vezetője, sem alkalmazottja a DOGE-nak.
Az NBC szerint a helyzet azért aggasztó, mivel a madárinfluenza-vírus jelenleg is tizedeli az amerikai baromfiállományokat, e következtében pedig a tojás ára jelentősen emelkedett. Eddig 68 emberi megbetegedést erősítettek meg az Egyesült Államokban.
A tárca legfrissebb adatai szerint 151 állományt fertőzött meg a vírus, ami 23 millió baromfit jelent.
Brooke Rollins mezőgazdasági miniszter hivatalba lépésének első napján ülést hívott össze a madárinfluenzával kapcsolatban.
Az elbocsátások miatt számos törvényhozó óvatosságra intett, még a republikánus Don Bacon nebraskai képviselő is, aki kijelentette:
Van egy régi mondás: "Kétszer mérj, egyszer vágj." Nos, [a DOGE-csapat] egyszer mér, és muszáj kétszer vágnia. Néhány dolgot vissza kell majd állítaniuk. Csak azt kívánom, bárcsak jobb döntést hoznának legelőször.
Az elbocsátások a madárinfluenzával foglalkozó kutatókat is érintették.
Keith Poulsen, a wisconsini állatorvosi diagnosztikai laboratórium igazgatója szerint az amerikai állategészségügyi laboratóriumi hálózathoz tartozó három közalkalmazottnak az elbocsátása aláássa a vírus terjedése elleni küzdelmet.
Nem ez az első DOGE általi leépítés, ami visszakozásra kényszeríti a Trump-adminisztrációt:
hétfőn megírtuk, hogy visszavonták több száz nukleáris fegyverprogramokon dolgozó közalkalmazott kirúgását is. A Nemzeti Atombiztonsági Hivatal (NNSA) 350 munkatársának az elbocsátása része volt egy nagyobb, a washingtoni energiaügyi minisztériumot érintő leépítési hullámnak, amelyben mintegy 2000 ember vesztette el az állását.
Címlapkép forrása: Getty Images