Kirill Dmitriev, a szaúd-arábiai tárgyalásokon részt vevő orosz küldöttség egyik tagja azt állítja, Oroszország új gazdasági együttműködési ajánlatot tett az Egyesült Államoknak.
A rijádi tárgyalásokon a felek gazdasági együttműködésről, többek között a globális energiaárakról is egyeztettek. Dmitriev szerint Moszkva ennek során felvetette annak lehetőségét, hogy az amerikai olajvállalatok visszatérhetnének Oroszországba. Ezen kívül Oroszország felajánlotta azt is, hogy
hozzanak létre közös projekteket az északi sarkvidék erőforrásainak kihasználására.
Miközben Oroszország hajlandó osztozni természeti kincseken, addig Kijev bejelentette, hogy nem áll készen az Egyesült Államok által javasolt, az ukrán természeti erőforrásokról szóló megállapodás aláírására.
Volodimir Zelenszkij elnök szerint Ukrajna nyitott a befektetésekre, de a Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter által február 12-én bemutatott memorandum további kidolgozást igényel, mivel nem tartalmaz konkrét biztonsági garanciákat.
Dmitriev szerint az amerikai vállalatok körülbelül 300 milliárd dollárt veszítettek az Oroszország elleni szankciók miatt. Például a háború előtt az Exxon Mobil termelt olajat Oroszországban, és 30%-os részesedéssel rendelkezett a Szahalin 1 olajprojektben.
Az orosz fél azt is várja, hogy az Egyesült Államok feloldja az orosz állami vagyonok, köztük a központi bank mintegy 6 milliárd dollárnyi befagyasztott eszközeinek zárolását. Összesen közel 300 milliárd dollárnyi devizatartalékot fagyasztottak be, amelyből több mint 200 milliárd Európában található.
Marco Rubio külügyminiszter biztosította az európai szövetségeseket, hogy az USA fenntartja a Moszkva elleni szankciókat legalább addig, amíg nem születik megállapodás az orosz-ukrán háború befejezéséről. Ugyanakkor a tárgyalások után azt sugallta, hogy a szankciók feloldása része lehet a békemegállapodásnak, és minden félnek 'engedményeket' kell tennie a konfliktus lezárásához.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio