Tanya Chutkan, Washington D.C. szövetségi bírája elutasította több mint egy tucat amerikai állam arra irányuló kérelmét, hogy bírósági végzéssel tiltsa el hét kormányzati szerv számítógépes rendszerétől a DOGE-t, továbbá a per lezárultáig ne engedje számukra kormányzati dolgozók elbocsátását. Az érintett kormányzati ügynökségek között szerepel a munkaügyi, az oktatási, az egészségügyi, az energiaügyi, a közlekedési és a kereskedelmi minisztérium, valamint a Személyzeti Menedzsment Hivatal (OPM).
Ennek ellenére Chutkan kiemelte, "a bíróság tisztában van azzal, hogy a DOGE kiszámíthatatlan intézkedései jelentős bizonytalanságot és zavart eredményeztek."
Az államok jogosan kérdőjelezik meg azt, ami látszólag egy nem megválasztott személy és egy olyan szervezet ellenőrizetlen hatalma, amelyet nem a Kongresszus hozott létre, és amely felett nincs felügyelete
- tette hozzá. A szövetségi bíró azzal indokolta a "túl széleskörű és spekulatív" kérelem visszadobását, hogy a felperes államok nem bizonyították kielégítően, hogy visszafordíthatatlan érdeksérelmet szenvednek el.
Kris Mayes arizonai főügyész a döntés fényében hangsúlyozta,
továbbra is harcolni fogunk a bíróságon, hogy megvédjük az arizonaiak jogait az alkotmányellenes végrehajtói túlkapásoktól.
A Reuters szerint eddig mintegy 20 pert indítottak különböző szövetségi bíróságokon Musk és csapata ellen,
amelyek vegyes eredménnyel jártak. Jeannette Vargas New York-i bíró pénteken meghosszabbította ideiglenes felfüggesztését, amely megakadályozta, hogy a DOGE hozzáférjen a pénzügyminisztérium kifizetései rendszeréhez.
Hétfőn azonban a washingtoni Randolph Moss bíró nem lépett közbe, és jóváhagyta, hogy a kormányzati hatékonysági hivatal tagjai ügyködjenek az oktatási minisztérium belső adatbázisaiban, ami szövetségi diákhitel-folyósítási információkat is tartalmaz.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images