A csillagászok korábban is képesek voltak már megfigyelni a Földre potenciálisan veszélyt jelentő objektumokat, ám leggyakrabban ezeknek nagyon alacsony volt a becsapódási valószínűsége, további számításokkal pedig sok esetben egészen nullára módosult az esély.
A NASA keddi méréseivel
a 2024 YR4-nek van a korábbi, nagyobb méretű objektumok közül a legnagyobb esélye a nagyobb esélye arra, hogy becsapódjon a bolygónkba.
A csillagászok kedden közölték, hogy a Földet 3,1%-os eséllyel eltaláló 2024 YR4 jóval kisebb, mint az évekkel ezelőtt 2,7%-os esélyt kapó Apophis. Ugyanakkor, a 40-90 méter közöttire tehető átmérővel is képes lehet óriási pusztítást okozni, különösen, ha lakott területen ér földet. A szakemberek szerint sok múlik azon, hogy hol lépne be a Föld légkörébe az égitest. Az objektum becsült pályájának nagy része csupán óceánok felett halad el, de
néhány lehetséges becsapódási hely olyan nagyvárosok közelében van, mint Bogotá, Lagos és Mumbai.
Az aszteroida anyagának is nagy befolyása van a becsapódás által végzett károk nagyságára. Egy olyan égitest, amelynek a fő alkotóeleme fém, mélyebbre tud hatolni a légkörben, míg egy kőzetből álló aszteroida általában több apróbb darabra törik szét, mikor a Föld légkörébe lép. A tudósok szerint a 2024 YR4 esetén nagyobb az esélye annak, hogy kőzetről van szó.
Mark Boslough, a Los Alamos Nemzeti Laboratórium fizikusa szerint az is kérdéses még, hogy az objektum mennyire sűrű, vagy porózus, így a tömegét sem lehet jelenleg pontosan meghatározni.
Kathryn Kumamoto, a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium bolygóvédelmi programjának vezetője szerint leginkább az 1908-as szibériai Tunguszka-eseményhez hasonlítható a 2024 YR4 esetleges becsapódása.
1908-ban a 2024 YR4-hez hasonló méretű aszteroida robbant fel Szibéria ritkán lakott része felett, nagyjából 12 megatonnás robbanáshullámot generálva.
Lorien Wheeler, a NASA kaliforniai Ames Kutatóközpontjának szakértője szerint ha a 2024 YR4 átmérője valójában közelebb van a 40 méterhez, a felrobbanása a nyílt óceán felett nem lenne különösebben aggasztó, mivel "nem valószínű, hogy jelentős szökőárt okozna". Ha éppe egy városra esne, az sokkal kellemetlenebb lenne. Az ablakok befelé robbannának, üvegpermetet szórva, és az épületekben keletkező károk széleskörűek lennének. Egyes sérülések életveszélyesek is lehetnek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio