Veszélyt jelentő aszteroidáról érkeztek hírek, sokak fantáziáját megmozgatta
Globál

Veszélyt jelentő aszteroidáról érkeztek hírek, sokak fantáziáját megmozgatta

Portfolio
A 2024 YR4 kódnevű aszteroida ugyan jelenleg még több mint 78 millió kilométerre száguld a Földtől, az elmúlt héten szinte letarolta a nemzetközi és hazai médiát. A különösen nagy figyelem annak köszönhető, hogy a friss elemzések szerint a nagyjából 40-90 méter átmérőjű „Földközeli-objektum” 2032-ben 2,6%-os eséllyel csapódhat a Földbe, ami lényegében a duplája a korábban kalkulált valószínűségnek. A Google Trends adatai alapján megnéztük, hogy a Google-keresésekben mennyire tükröződött az érdeklődés az égitest iránt.

A legkomolyabb távcsővel figyelik az égitestet, ami akár teljes városokat is eltüntethet

A hírek középpontjában álló 2024 YR4 aszteroidát tavaly decemberben fedezték fel Chilében, ahol egyből működésbe hozta a NASA Földre potenciálisan veszélyes aszteroidák figyelésére létrehozott automatikus riasztórendszerét (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System, ATLAS). Az akkori számítások azt mutatták, hogy az égitest 2032-ben közelítheti meg a Földet, és a tudósok 1,2 százalék esélyt adtak annak, hogy be is csapódik bolygónkba. Február elején azonban

a YR4 további tanulmányozását követően, a kutatók majdnem a korábbi érték duplájára, 2,3%-ra módosították az aszteroida becsapódásának valószínűségét.

Azóta újabb számítások jelentek meg a becsapódás esélyét illetően. A NASA legfrissebb adatai szerint a szakemberek már 2,6% esélyt adnak arra, hogy az égitest hét év múlva eltalálja a Földet.

Eddig a csillagászok csak földi teleszkópokkal vizsgálták az aszteroidát, így csupán megbecsülni tudták, mekkora lehet annak valós mérete. Ezen megfigyelések alapján az égitest átmérője nagyjából 40 és 90 méter között lehet. Hogy minél pontosabban képesek legyenek meghatározni az égitest méretét, ezáltal pedig egy esetleges becsapódás hatásait a bolygónkra nézve, az Európai Űrügynökség (ESA) bejelentése szerint a jövőben a James Webb űrtávcsővel fogják vizsgálni az objektumot, amely a világ legfejlettebb űrteleszkópnak számít jelenleg.

A becsapódás helyéről nem állnak még rendelkezésre pontos információk; a kutatók szerint akár a Csendes-óceán, az Atlanti-óceán, Dél-Amerika északi része, Afrika, az Arab-tenger és Dél-Ázsia is szóba jöhet mint esetleges becsapódási helyszín.

Mivel még az aszteroida pontos mérete nem ismert, az esetleges becsapódás hatásait sem lehet tökéletesen meghatározni. A CNN-nek nyilatkozó szakemberek szerint, ha az égitest valós átmérője a 40 és 90 méter közötti tartomány tetején helyezkedik el, akkor a robbanás akár 50 kilométerre a becsapódás középpontjától is okozhat károkat. Más szakértők szerint, ha az aszteroida 90 méter körüli átmérővel rendelkezik, akár egy teljes nagyvárost is képes lehet elpusztítani egy esetleges becsapódás.

Összehasonlításképp a CNN azt is megemlíti, hogy az 1908-ban Szibéria felett felrobbant, 30 méter átmérőjű Tunguszka meteor több mint 2000 négyzetkilométeres területen tarolta le a környező fákat, a feljegyzések szerint pedig a szeizmikus lökéshullámai még az Egyesült Királyságban is mérhetőek voltak.

Mennyire készülnek az emberek az aszteroida becsapódására

Korábbi írásunkban már részletesen bemutattuk a Google Trends alapjait, a Google Trends használatának főbb tudnivalóit, és összefoglaltuk, pontosan hogyan kell értelmezni a Google Trends grafikonjainak adatait, és a program "Jelenleg felkapott" aloldalát ahhoz, hogy megtudjuk, mik a legnépszerűbb témák, hírek a világban és Magyarországon.

Korábban azt is bemutattuk, hogy alakult az internetes érdeklődés az idei Super Bowl iránt, valamint a közelmúltban azt is megvizsgáltuk, hogy a Mexikói-öböl Amerikai-öböllé nevezése hogyan hatott a Google-keresésekre. Legutóbbi cikkünkben pedig azt néztük meg, hogy a Valentin-napi készülődés mennyire volt tetten érhető a Google-keresésekben.

Jól mutatja a 2024 YR4 aszteroida körüli felhajtást, hogy a múlt hét végén az Egyesült Államokban a "Jelenleg felkapott" Google-keresések között is szerepelt az "asteroid" szó.

Egyesült Államok aszteroida trending
Kép forrása: Google Trends

Ha a "Kisbolygó" témakör iránti globális érdeklődést nézzük, megfigyelhető, hogy már decemberben, az objektum felfedezésekor volt egy kiugrás az érdeklődésben, majd

februárban, a becsapódás esélyének növekedését követően ugrott meg igazán az érdeklődés.

Egy adott témakörrel kapcsolatos adatokat azt jelenti, hogy az adatok a témához kapcsolódó összes keresési kifejezés iránti érdeklődést mutatják meg.

Aszteroida, kisbolygó keresések Magyarországon az elmúlt 90 napban
Kép forrása: Google Trends

Magyarországon évek óta nem váltott ki ekkora érdeklődést a Kisbolygó témaköre. Bár jelentős, komoly károkkal járó meteorbecsapódás nem történt az elmúlt pár évben, az alábbi grafikon alapján elmondható, hogy időről időre megugrik a téma iránti internetes érdeklődés, általában akkor, mikor a jelenlegi helyzethez hasonlóan nagy médiavisszhangot kap egy-egy aszteroida.

Aszteroida, kisbolygó keresések Magyarországon az elmúlt 5 évben
Kép forrása: Google Trends

Ha a globális keresési adatokat nézzük, a magyarhoz hasonlóan,

először decemberben, majd pedig február elején lőtt ki az aszteroida iránti érdeklődés.

Globális szinten megfigyelhető, hogy az aszteroida hivatalos nevére (2024 YR4) és még az esetleges becsapódás várható dátumára, "2032"-re is megnőtt a keresések száma, a "Kisbolygó" témakörrel párhuzamosan.

Kisbolygó YR4 iránti érdeklődés világszerte az elmúlt 90 napban
Kép forrása: Google Trends

Ha a legnagyobb elérhető időtávon szemléljük a "Kisbolygó" témakörével kapcsolatos érdeklődést, látható, hogy 2013-ban a jelenleginél is nagyobb volt az internetes érdeklődés a téma iránt. Ez nem véletlen, hiszen abban az évben az oroszországi Cseljabinszkban egy előre nem észlelt aszteroida maradványai csapódtak be.

Aszteroida, kisbolygó keresések világszerte 2004 óta
Kép forrása: Google Trends

Ez a tartalom a Google-lel való fizetett partnerség része, a Google Trends népszerűsítésére.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

Holdblog

USA-kivételesség? Hogy mi?

Az USA részvénypiaca a valaha volt legjobb, legalábbis ezt szoktuk gondolni. Pedig ha az ember jó hozamokat keres, máshol érdemes kutakodni. Az Egyesült Államok értékei,... The post USA-kivétele

Kiszámoló

Bookingos csalás

Az internet tele van online csalókkal, miért pont a booking.com lenne a kivétel ez alól. Számtalan módon akarnak pénzt kicsalni tőled a booking oldalán is, a nemlétező apartmantól kezdve odáig

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Oroszország esélyt kaphat, hogy egy puskalövés nélkül elfoglalja egész Ukrajnát
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?

A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.

Tanfolyam

Sikeres befektető online tanfolyam

Képes leszel megtalálni a számodra legmegfelelőbb befektetési terméket, miközben olyan gyakorlati stratégiákat sajátítasz el, amiket azonnal bevethetsz a sikeres befektetésekhez!

Ez is érdekelhet
ukrán tüzérek