Mint erre már korábban fény derült, a beadvány szerint a világ leggazdagabb embere "különleges kormányzati alkalmazott" (Special Government Employee) státusszal bír, és ebben a minőségében az elnök főtanácsadójaként működik.
Joshua Fisher, a Fehér Ház adminisztrációs hivatalának igazgatója által aláírt dokumentum hangsúlyozza:
a Fehér Ház más vezető tanácsadóihoz hasonlóan Musk úrnak sincs tényleges vagy formális felhatalmazása arra, hogy maga hozzon kormányzati döntéseket.
A fehér házi adminisztrációs vezető egy olyan bírósági ügyben tette a fenti nyilatkozatot, amelyet Új-Mexikó állam indított a többi közt a SpaceX tulajdonosa ellen. Fisher szerint Musk pozíciója Anita Dunnéhoz hasonlítható, aki korábban vezető tanácsadóként szolgált Joe Biden volt elnök mellett, szintén különleges kormányzati alkalmazottként.
Az akkori megválasztott elnök novemberben jelentette be a DOGE létrehozását, és Muskot a hatékonyságnöveléssel és kiadáscsökkentéssel megbízott testület vezetőjeként írta le. A milliárdos vállalkozó azóta meg is jelent Trump mellett a Fehér Házban, hogy védelmébe vegye a DOGE nevével fémjelzett állami leépítéseket.
Korábban egyébként még arról szóltak a hírek, hogy egy elnöki tanácsadói testületként állna fel Musk hivatala – amelyet az azóta kiszállt Vivek Ramaswamyval együtt vezetett volna –, ám a republikánus zászlóvivő egy elnöki rendeletben végül a Barack Obama által alapított digitális szolgálatot (U.S. Digital Service) nevezte és szervezte át DOGE-szolgálattá.
Trump a Fox News-nak adott múlt heti interjújában dicsérte Musk teljesítményét. A Fehér Ház egyelőre nem reagált az Axios azon kérdésére, hogy a fejlemények tükrében továbbra is a DOGE vezetőjének tekintik-e Elon Muskot.
Címlapkép forrása: Getty Images