A PNAS Nexus folyóiratban megjelent, egy hónapig zajló, kontrollcsoportos kutatás apropóját az adja, hogy korábbi felmérések szerint az amerikaiak átlagosan napi öt órát töltenek okostelefonjuk használatával. A sokat telefonozók fele pedig már aggódik is amiatt, hogy túl sokat használja az eszközét.
A túlzott telefonhasználat mentális hatásainak feltérképezéséhez a kutatók 467 résztvevőt toboroztak, akiknek az iPhone készülékeikre egy alkalmazást telepítettek, amely blokkolja az internet-hozzáférést az eszközről. A résztvevők felénél az első két hétre aktiválták a blokkolást, míg a résztvevők másik fele kontrollcsoportként szolgált. A két hét leteltével a csoportok szerepet cseréltek, így a kutatók a vizsgálati időszak végén össze tudták hasonlítani az internet nélküli időszak hatásait a résztvevők mentális állapotára.
A kísérlet nem bizonyult könnyűnek a résztvevők számára. Bár 467-en vállalták, az alkalmazást végül csak 266-an telepítették, és mindössze 119-en tartották aktívan a blokkolást legalább 10 napig. Az eredmények azonban figyelemre méltóak voltak:
az internet blokkolása napi átlagosan 314 percről 161 percre csökkentette a képernyő előtt töltött időt.
Az internet nélkül töltött időszak nagy mértékben javította a tartós figyelemfenntartás képességét a résztvevőknél.
Érdekes módon a pozitív hatások tartósnak bizonyultak. Az internetet az első két hétre blokkoló csoport esetében a szubjektív jóllét és a mentális egészség négy hét múlva is szignifikánsan magasabb volt, még két héttel azután is, hogy újra online lehettek.
A kutatók szerint a kikapcsolódás pozitív hatásai több tényezőnek köszönhetők. Ezek között szerepel az offline világban töltött idő növekedése, a médiafogyasztás csökkenése, a társadalmi kapcsolatok erősödése, az önkontroll érzésének erősödése és a jobb alvásminőség.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images