A második világháború végén rendszerbe állított D-44-es tábori löveg sokak számára ismerős lehet, hiszen anno hazánkban is szolgálatban állt. Bár maga a D-44 egyáltalán nem modern konstrukció, a 85 mm-es ágyú az ukrajnai frontokon megtalálható legtöbb páncélozott járművet legalább elméletben ki tudná lőni, függően attól, hogy milyen lőszertípussal tüzelnek. A lenti videón látható példányt azonban "kissé" átalakították:
Russia is now sending 70-80 year old weapon systems to the frontlines.Russia has also been taking huge losses in tanks and armored vehicles. It isnt able to produce enough to keep up with losses and the sanctions are making production even harder pic.twitter.com/UqmqBfyMfm
— Visegrád (24) February 16, 2025
A felvételen valóban egy D-44-es "kaszni" látható, maga az ágyú azonban egy 2A42-es 30 mm-es gépágyú, amit főleg páncélozott járművekre illetve helikopterekre szoktak felszerelni. A 2A42 könnyen páncélozott célpontok ellen szintén hatékony eszköz, a két rendszer összeházasításával azonban van egy igen komoly gond.
Bár a D-44-es lövegcsöve horizontálisan és vertikálisan is mozgatható, az ilyen rendszereket egyszerűen nem arra tervezték, hogy egy 2-300 lövés/perces tűzgyorsasággal üzemelő gépágyút szereljenek bele, erre a célra vannak a jóval gyorsabban forgatható tornyok a járműveken (amelyek maguk is képesek ugye manőverezni, szemben egy vontatott löveggel). Egy mozgó célpontot ezzel az összeállítással nem igazán fognak tudni követni.
A konstrukcióval az oroszok lényegében két alapvetően működőképes fegyverrendszert ötvöztek úgy, hogy pont a legrosszabb tulajdonságaikat domborítsák ki.
Címlapkép: egy magyar D-44-es a keceli hadiparkban. A címlapkép illusztráció, forrása: Cooper6 via Wikimedia Commons