Starmer kijelentette:
Az Egyesült Királyság kész vezető szerepet játszani az Ukrajna számára nyújtott biztonsági garanciákkal kapcsolatos munka felgyorsításában."
Hozzátette, hogy ez magában foglalja az ukrán hadsereg további támogatását, amelyre az Egyesült Királyság már most is évi 3 milliárd fontot vállalt legalább 2030-ig.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a brit csapatok esetleges bevetése nem könnyelmű döntés.
Nagyon mélyen átérzem a felelősséget, amely azzal jár, hogy brit katonákat potenciálisan veszélybe sodorhatunk
- mondta Starmer. Ugyanakkor kiemelte, hogy Ukrajna biztonságának garantálása egyben a kontinens és az Egyesült Királyság biztonságát jelenti.
A bejelentés jelentős változást jelent a korábbi brit állásponthoz képest, amely sokáig elutasította a csapatok Ukrajnába küldésének lehetőségét. Az elmúlt hetekben azonban Starmer nyitottabbá vált Emmanuel Macron francia elnök javaslataira egy európai vezetésű békefenntartó erővel kapcsolatban.
A béke az erőn keresztül jön. De ez fordítva is igaz. A gyengeség háborúhoz vezet
- mondta a brit vezető.
Starmer azt is kiemelte, hogy Ukrajnának részt kell vennie a béketárgyalásokon, és nem szabad megismételni az afganisztáni helyzetet, ahol az afgán kormányt kizárták a tárgyalásokból.
Közben a brit katonai vezetők arra kérik Starmert, hogy növelje a védelmi kiadásokat és fektessen be modern fegyverrendszerekbe. A jelenlegi védelmi kiadások a GDP 2,3 százalékát teszik ki, de a katonai vezetők szeretnék ezt tovább növelni.
Címlapkép forrása: Christopher Furlong/Getty Images