Hétfő reggel 5,1-es erősségű földrengés rázta meg Szantorinit és a szomszédos Amorgoszt. Az athéni Nemzeti Obszervatórium Geodinamikai Intézetének közlése szerint a rengés nem sokkal 10 óra előtt történt, 21 kilométerre délnyugatra Arkeszinitől, Amorgosz déli részén, 15 kilométeres mélységben.
Vaszilisz Kikilíasz klímaválsággal és polgári védelemmel foglalkozó miniszter bejelentette, hogy vészhelyzet esetére
egy menekülőkikötőt építenek Szantorinin.
A szakértők között vita alakult ki a földrengések eredetéről. Dr. Costas Synolakis, a természeti katasztrófák professzora szerint a rengések vulkáni tevékenységhez köthetők. "Egy aktív fázisban lévő vulkán mellett vagyunk. Az elmozdulások és a földrengések azt mutatják, hogy a magma a felszínre emelkedik, ami a repedések felszakadását okozza" - magyarázta.
Ezzel szemben Geraszimosz Papadopulosz szeizmológus, a Geodinamikai Intézet kutatási igazgatója más véleményen van.
Az általunk elvégzett vizsgálatokból nem úgy tűnik, hogy vulkanikus földrengésekről van szó. Ezek tisztán tektonikus földrengések, olyanok, amelyek az ország bármely más régiójában előfordulhatnak
- nyilatkozta az ERT állami műsorszolgáltatónak.
Az ellentmondásos szakértői vélemények miatt Kikilias miniszter mértékletességre szólított fel a tudományos kommunikációban.
Az embereknek nem kell érteniük a tudományos terminológiát. A mi prioritásunk - az enyém, a miniszterelnöké és a kormányé - a polgáraink biztonsága
- hangsúlyozta.
Címlapkép forrása: Ayhan Mehmet/Anadolu via Getty Images