Lukasenka a 2020-as elcsalt elnökválasztás óta nem találkozott vezető amerikai tisztviselőkkel. Az 1994 óta hatalomban lévő fehérorosz államfőt januárban egy megrendezett elnökválasztáson választották meg újabb öt évre.
A minszki találkozóra még szerdán került sor, miután Donald Trump telefonon beszélt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Lukasenka Putyin legfőbb szövetségesének számít, és aktívan támogatja Moszkvát az Ukrajna elleni háborúban.
Washington az elmúlt években megpróbálta izolálni Lukasenkát, de most úgy tűnik, Trump alatt a fagyos amerikai–fehérorosz viszonyok felengedhetnek.
A Lukasenkával folytatott tárgyalás után a vezető amerikai diplomata, Christopher W. Smith külügyi helyettes államtitkár és két másik tisztviselő egy a litván határhoz közeli faluba ment. Itt a fehérorosz KGB három bebörtönzött embert, egy amerikai és két fehérorosz foglyot adott át nekik.
Innen a három amerikai tisztviselő és a három elengedett politikai fogoly a litván fővárosba, Vilniusba ment.
Szerdán a vilniusi amerikai nagykövetségnél Smith azt mondta, sikeres „különleges műveletet” hajtottak végre, ami szerinte
nagy győzelem, és válasz Trump elnök „béke az erőn keresztül” programjára.
A következő lépés Smith szerint egy lehetséges nagy alku, amelynek keretében Lukasenka szabadon engedne egy sor politikai foglyot, cserébe az Egyesült Államok enyhítené a fehérorosz bankokra és a műtrágya egyik fő összetevőjének számító kálium-karbonát exportjára vonatkozó szankciókat,
amelynek Belarusz az egyik legnagyobb termelője.
Igor Tur, a fehérorosz állami televízió egyik műsorvezetője eközben azt sugallta, hogy az amerikai delegáció vezetője nem is Smith volt, hanem egy a ranglétrán még feljebb álló tisztviselő.
Belaruszban jelenleg mintegy 1200 politikai fogoly ülhet börtönökben.
Washington tervei között szerepelhet, hogy a Putyin vazallusává vált Lukasenkát némileg függetlenítse Moszkvától.
Címlapkép forrása: Contributor/Getty Images