Olaf Scholz német kancellár a müncheni biztonsági konferencián tartott beszédében előrevetítette, hogy a következő német kormány valószínűleg módosítani fogja az államadósságra vonatkozó alkotmányos szabályozást. A változtatás célja, hogy
kivételt tehessenek a védelmi és biztonsági kiadások esetében.
Az ügy nem minden előzmény nélküli, hiszen Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke korábban bejelentette, hogy aktiválná a vészhelyzeti záradékot, amely lehetővé tenné a tagállamok számára a védelmi kiadások jelentős növelését anélkül, hogy ez beleszámítana a költségvetési hiányba. Az intézkedés célja, hogy Európa megerősítse saját biztonságát, miközben közös védelmi projektekkel és magánbefektetésekkel ösztönözné a katonai fejlesztéseket.
A német kancellár most kijelentette:
Biztos vagyok benne, hogy a leendő kormány bevezetné ezeket a mentességeket az adósságfék lazítása érdekében.
Ez a lépés lehetővé tenné Németország számára, hogy rugalmasabban kezelje a védelmi költségvetését, anélkül, hogy megsértené az alkotmányban rögzített adósságkorlátot.
A jelenlegi német alkotmány szigorú korlátokat szab az államadósság növekedésének, ami megnehezíti a kormány számára a nagyobb volumenű védelmi beruházások finanszírozását. A javasolt változtatás segíthetne Németországnak abban, hogy megfeleljen a NATO-tagállamok felé vállalt kötelezettségeinek, miszerint a GDP-jük 2%-át védelmi kiadásokra fordítják.
A kancellár nyilatkozata jelzi, hogy a német politikai vezetés komolyan fontolgatja a védelmi kiadások növelését, ami jelentős változást hozhat az ország kül- és biztonságpolitikájában. Ez a lépés válasz lehet a növekvő geopolitikai feszültségekre és az Európát érintő biztonsági kihívásokra.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: Michael Kappeler - Pool/Getty Images