Annalena Baerbock német külügyminiszter kiemelte az európai egység fontosságát: "Ez egy egzisztenciális pillanat, és ez egy olyan pillanat, amikor Európának ki kell állnia." Hozzátette, hogy az európai válasz a "My Nation First" politikára a "Europe United", és hangsúlyozta, hogy nem lesz béke Európában, ha az nem európai béke.
David Lammy brit külügyminiszter az ukrajnai háborút nemcsak az ország, hanem egész Európa számára frontvonalnak nevezte. Kijelentette, hogy a kontinensnek választ kell adnia az Ukrajna jövőbeli biztonságát érintő "egzisztenciális kérdésre".
A miniszterek egyetértettek abban, hogy
Ukrajna NATO-csatlakozásának engedélyezése lehet a legegyszerűbb és legköltséghatékonyabb módja annak, hogy elrettentsék Oroszországot a jövőbeli agressziótól.
Lammy szerint "Ukrajna számára van egy visszafordíthatatlan út a NATO felé", míg Baerbock hozzátette, hogy ez lenne a "legolcsóbb" módja Ukrajna biztonságának hosszú távú garantálásának.
Az európai tisztviselők aggodalmuknak adtak hangot Donald Trump amerikai elnök közelmúltbeli kijelentései miatt, amelyek szerint az ukrán NATO-tagság "irreális" cél. Úgy vélik, hiba volt ezt a kérdést levenni a tárgyalóasztalról, mivel ez Oroszország egyik fő aggálya és a szövetségesek számára potenciálisan kulcsfontosságú befolyási pont.
Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter szerint a jelenlegi helyzet egyszerre "válság és következménye" annak, hogy Európa túl sokáig élvezte a "békeosztalékot". Bár nem aggasztja túlzottan, hogy Európával nem konzultáltak Trump és Putyin múlt heti telefonbeszélgetése előtt, úgy véli, hogy előbb-utóbb Európának is részt kell vennie az Ukrajna jövőbeli biztonságáról szóló tárgyalásokon.
Jean-Noël Barrot, Franciaország Európa- és külügyminisztere optimista hangot ütött meg: "Európa az a kontinens, amely visszaverte Oroszország teljes körű invázióját". Ugyanakkor elismerte, hogy Európa előtt nagy kihívások állnak, különösen a védelmi kiadások növelése terén.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke figyelmeztetett, hogy ha nem sikerül "igazságos és tartós békét" biztosítani Ukrajna számára, az nemcsak Európát, hanem az Egyesült Államokat is gyengítené.
Keith Kellogg, az Egyesült Államok Ukrajnáért és Oroszországért felelős különmegbízottja optimista hangot ütött meg, amikor kijelentette, hogy a két háborúzó nemzet béketerve napokon vagy heteken belül megszülethet.
Címlapkép forrása: Shutterstock