Zelenszkij a panelbeszélgetés során kiemelte, hogy Európa (illetve természetesen Ukrajna) bevonása nélkül nem lehet béketárgyalásokról beszélni.
Az ukrán elnök kifejezetten nagy hangsúlyt fektetett arra, hogy nem csak az ukrán életek védelme fontos. Pragmatikus okokból egyértelmű, hogy az ukrán természeti erőforrásokat is meg kell védeni Oroszországtól (aki szerinte továbbjátszaná azokat Kínának vagy Észak-Koreának). Trump korábban kijelentette, hogy az amerikai támogatások további folyósítását ahhoz kötné, hogy Ukrajna jutányos áron árulja Washington irányába a földfémkészletét (amelynek jelentős része viszont pillanatnyilag orosz kézen van).
Lindsey Graham republikánus szenátor szerint Ukrajna példájából látható, hogy Vlagyimir Putyin csak az erőből ért, éppen ezért fontos az, hogy Kijev minél több fegyverhez jusson, ugyanakkor Washingtonnak az az elsődleges érdeke, hogy minél több nyersanyaghoz jusson Ukrajnából. Ezzel a megállapodással véleménye szerint meg lehet állítani az orosz inváziót. Graham ugyanakkor azt is elmondta, hogy Ukrajna valószínűleg nem fog a közeljövőben csatlakozni a NATO-hoz. Azt ugyanakkor nem tartja kizártnak, hogy ha Moszkva a békeszerződés aláírása után újból megtámadja Ukrajnát akkor rövidített eljárással felvegyék a kelet-európai államot a katonai szövetségbe.
Arra a kérdésre, hogy a békemegállapodás után mi lenne az orosz megszállás alatt álló ukrán területekkel, egyértelmű válasz nem érkezett, ugyanakkor Sheldon Whitehouse ragaszkodna ahhoz, hogy egy olyan megállapodás szülessen, amit Zelenszkij büszkén tud aláírni.
Graham beismerte, hogy 2014-ben az amerikai kormány rosszul lépett fel: nem küldtek elég fegyvert Ukrajnának, amivel megelőzhető lett volna a 2022-es teljes körű invázió.
Zelenszkij elismerte, hogy Washington szerinte sem látta reálisnak hazája felvételét a NATO-ba, ugyanakkor az ukrán fegyveres erők tapasztai hasznosak lehetnek a szövetség számára.
Az ukrán elnök pillanatnyilag azt látja reálisnak, hogy Kijev egyfajta különmegállapodást kössön a NATO-val.
Közönségkérdésre reagálva Zelenszkij elmondta, hogy Ukrajnának igazából mindegy, hogy a háború után mely országokból érkeznek békefenntartók az országba, az amerikai szerepvállalás lényege a Putyin felé küldött politikai üzenet lenne. Hozzátette: a békefenntartóknak ideiglenes szerepet szánna, de szükség van rájuk addig, amíg Kijev kiállít egy akkora haderőt, mint Oroszország.
Az ukrán elnök kijelentette, kizárólag egy orosszal hajlandó tárgyalni: Putyinnal, de vele is csak azt követően, hogy Trumppal közösen kidolgozták a béketervet.
Címlapkép forrása: Viktor Kovalchuk/Global Images Ukraine via Getty Images