Egy forrás szerint az ügynökségeknek "néhány kivételtől eltekintve" minden próbaidős alkalmazottat el kell bocsátaniuk.
A kivételek és az ügynökségek mérlegelési jogköre egyelőre nem ismert. A Washington Post értesülése szerint a közbiztonsággal és a bűnüldözéssel foglalkozók valószínűleg megmenekülhetnek.
Az OPM szóvivője közleményben indokolta a döntést: "A próbaidőszak az álláspályázati folyamat folytatása, nem jogosít állandó foglalkoztatásra. Az ügynökségek önálló lépéseket tesznek a közelmúltbeli felvételi tilalom fényében és az elnök szövetségi kormányzat átszervezésére és racionalizálására irányuló szélesebb körű erőfeszítéseinek támogatása érdekében."
A lépés szembemegy az OPM néhány nappal ezelőtt közölt irányelvével, miszerint csak a rosszul teljesítő próbaidős alkalmazottakat kell eltávolítani.
Az Amerikai Kormányzati Alkalmazottak Szövetsége (AFGE) azt ígérte, harcolni fog az elbocsátások ellen. Az Amerikai Polgárjogi Unió (ACLU) szerint a tömeges kirúgások törvénytelenek lehetnek, mivel a munkavállalókat csak indokolt esetben lehet elbocsátani, és kötelező az egyéni teljesítményértékelés.
A kormányzati szervek mindenesetre már megkezdték a menesztéseket.
A Reuters arról ír, a katonai veteránok egészségügyi ellátását biztosító veteránügyi minisztérium közölte, több mint 1000 próbaidőn lévő alkalmazottat bocsátott el, míg az erdészeti szolgálat több mint 3000 főt rúgott ki.
Az elmúlt 48 órában felmondó e-maileket küldtek ki olyan szerveknél is, mint az oktatási minisztérium, a kisvállalatokért felelős hivatal, a fogyasztóvédelmi hatóság és az általános szolgálati hivatal, mely főként az állami épületek fenntartásáért felel.
Kormányzati adatok szerint mintegy 280 ezer kormányzati alkalmazottat vettek fel kevesebb mint két évvel ezelőtt, így akár ennyi munkavállalót érinthet a mostani leépítési akció.
Címlapkép forrása: Portfolio