A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a Fehér Ház azonnali 175 milliárd dollárt kért a Kongresszustól a Bevándorlási és Vámhivatal (ICE) számára.
A költségvetési forrást többek között új fogvatartási helyek kialakítására, a személyzet bővítésére és egyéb szükségletek kielégítésére fordítanák.
Tommy Tuberville republikánus szenátor a Fehér Házban adott rövid interjújában így fogalmazott:
A nap végén egyszerűen pénzt kell költenünk. Sajnos az amerikai adófizetőknek kell kifizetniük a számlát.
A Fehér Ház és az ICE közleményei szerint mostani állás szerint naponta 600-1100 embert tartóztatnak le. Ez azt jelenti, hogy Trump első hivatali hónapjában körülbelül 25 ezer illegális bevándorlót vettek őrizetbe, ami messze elmarad az évi egymilliós kitoloncolási céltól, amelyet J. D. Vance alelnök a kampány során kilátásba helyezett.
Adriel D. Orozco, az Amerikai Bevándorlási Tanács vezető tanácsadója azt nyilatkozta, "a rendszert összességében nem arra hozták létre, hogy ennyi embert, több millió embert kitoloncoljanak".
A Trump-adminisztráció tervét több tényező is akadályozza az Axios cikke szerint.
Az egyik legnagyobb probléma a fogdai helyek hiánya. Tom Homan határvédelmi különmegbízott 100 ezer ágyra szeretné növelni a kapacitást, ami több mint kétszerese a jelenleginek. A helyhiány miatt január 20. óta több mint 460 letartóztatott személyt engedtek szabadon átmeneti időre állandó hatósági felügyelet mellett. Homan szerint a testközeli médiariportok is hátráltathatják a műveleteket, így lehet, vissza kell szorítaniuk ezek gyakoriságát. "Minél kevesebben tudnak ezekről a műveletekről, annál biztonságosabb az ügynökeink számára" - vélekedett az úgynevezett határcár.
A személyzet bővítése ugyancsak kulcsfontosságú kérdés. Az Amerikai Bevándorlási Tanács becslése szerint az évi egymillió ember letartóztatásához 30 ezer új dolgozóra lenne szüksége az ICE-nak, ami évi 7 milliárd dolláros plusz költséggel járna. További nehézséget okoz a bevándorlási bíróságok túlterheltsége. Több mint 3,5 millió ügy vár elbírálásra, és
a jelenlegi ütemben körülbelül négy évig tartana a várólista felszámolása.
Végül, de nem utolsósorban, egyes országok vonakodó együttműködése is akadályt jelent. Bár a Trump-kormányzat megállapodást kötött néhány országgal a kitoloncolási repülőjáratok fogadásáról, több állam, köztük Kína, Kuba és Oroszország nem hajlandó visszafogadni saját állampolgárait.
Címlapkép forrása: Getty Images