Trump szerint Tajvan az elmúlt években fokozatosan átvette az irányítást a félvezetők gyártása felett, ami korábban az Egyesült Államok egyik erőssége volt.
Tajvan elvette tőlünk a chip üzletet, és mi vissza akarjuk szerezni
- fogalmazott az elnök egy sajtótájékoztatón.
Az amerikai kormányzat már korábban is jelezte, hogy kiemelt figyelmet fordít a hazai chipipar fejlesztésére. A félvezetők kulcsfontosságúak számos modern technológiai eszköz gyártásában, a mobiltelefonoktól kezdve az autóiparon át a katonai felszerelésekig.
Trump szavai illeszkednek abba a szélesebb körű stratégiába, amelynek célja az Egyesült Államok technológiai függetlenségének erősítése és a globális ellátási láncok átszervezése. A kormányzat több intézkedést is tervez a hazai chipipar támogatására, beleértve az adókedvezményeket és a kutatás-fejlesztési támogatásokat.
A tajvani félvezetőipar, élén a Taiwan Semiconductor Manufacturing Company-val (TSMC), az elmúlt évtizedekben valóban globális vezető pozíciót ért el. Az ország chipgyártó vállalatai a világ legfejlettebb technológiáit alkalmazzák, és számos nagy nemzetközi technológiai cég beszállítójaként működnek.
Az elnök nyilatkozata várhatóan további feszültséget generál az amúgy is összetett amerikai-tajvani-kínai kapcsolatrendszerben.
Tajvan hivatalosan egyelőre nem reagált Trump elnök kijelentéseire, de az ország vezetése korábban már hangsúlyozta, hogy a félvezetőipar kulcsfontosságú Tajvan gazdasága és nemzetközi pozíciója szempontjából.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images