Az athéni egyetem válságkezelő bizottsága szerint január 26. óta mintegy 12 ezer, 1-nél nagyobb erősségű földrengést regisztráltak a térségben.
A szeizmológusok megfigyelték, hogy a földrengések epicentruma folyamatosan észak felé, Amorgosz irányába mozog, ami indokolttá tette a szükségállapot kiterjesztését erre a szigetre is.
Ahogy arról a múlt hét folyamán több cikkünkben is beszámoltunk, a térség szigeteit tömegével hagyták el az ott élők, és a holtszezonban ott tartózkodó turisták is. Szantorinin már a múlt hét folyamán rendkívüli állapotot vezettek be, miután a térségben 5,2-es erősségű földmozgást mértek. Ugyan a rengések java része enyhének mondható volt eddig, és személyi sérülés, illetve anyagi kár eddig nem történt, a szeizmológusok rávilágítottak, hogy nem lehet előre megjósolni, meddig erősödnek még a rengések.
A vészhelyzet kihirdetése lehetővé teszi az erőforrások és a sürgősségi szolgálatok gyors bevetését. A térségben már jelentős mozgósítás történt: a tűzoltóság, a rendőrség, a parti őrség és a fegyveres erők is részt vesznek a védekezésben. Görögország földrajzi elhelyezkedése miatt szeizmikusan aktív régiónak számít, az Égei-tenger térségében - ahol mélyen a felszín alatt tektonikai lemezek találkoznak - különösen gyakoriak a földrengések. Azonban a szakértők hangsúlyozzák, hogy
rendkívül ritka az ilyen intenzitású és hosszan tartó földrengéshullám az ország bármely részén.
Ez a szokatlan aktivitás indokolja a hatóságok fokozott óvatosságát és a megelőző intézkedések bevezetését.
Címlapkép forrása: Savvas Karmaniolas/NurPhoto via Getty Images