Az észt hírszerzés megállapítása szerint
az Oroszországba érkező kritikus fontosságú alkatrészek mintegy 80 százaléka Kínából származik.
Ez összhangban áll korábbi ukrán jelentésekkel, amelyek szerint az ukrajnai harctéren talált orosz fegyverekben a külföldi alkatrészek körülbelül 60 százaléka Kínán keresztül jutott el Oroszországba.
A jelentés Kínát Oroszország elsődleges csomópontjaként jelöli meg a csúcstechnológiai és kettős felhasználású áruk behozatalában. Kaupo Rosin, a szolgálat főigazgatója kifejtette:
A kínai érdekek itt abban rejlenek, hogy Oroszország ne veszítse el az ukrajnai háborút, mivel egy ilyen eredmény győzelmet jelentene az Egyesült Államok számára, amely Kína fő riválisa.
Az észt hírszerzés szerint Oroszország nagymértékben függ a nyugati alkatrészektől a dróngyártásban, mivel nincs hazai alternatívája ezek beszerzésére. A jelentés arra is rámutat, hogy a kínai kormány aktívan elősegíti a kétoldalú együttműködést és a kettős felhasználású alkatrészek titkos átadását magáncégeken keresztül.
Ez a megközelítés valószínűleg csökkenteni fogja Oroszország függőségét a nyugati komponensektől, és hosszú távon alááshatja a Nyugat azon képességét, hogy befolyást gyakoroljon ezen a területen
– áll a közleményben.
Az észt hírszerzés szerint a nyugati vállalatok kínai irodái valószínűleg részt vesznek ezekben az üzletekben.
A NATO-tag Észtország aggodalmát fejezi ki az orosz haderő tervezett bővítésével kapcsolatban. A jelentés szerint a Kreml célja, hogy 2022 őszére 1,5 millió főre növelje hadseregének létszámát, és új egységeket küldjön Ukrajnába harci tapasztalatszerzés céljából. Az észt hírszerzés szerint ezeket a katonákat aztán a NATO-országokkal közös határokra fogják telepíteni.
Rosin szerint
Oroszország elvileg hajlandó tárgyalni egy ukrajnai tűzszünetről, de csak azért, hogy levegőhöz jusson, mivel Vlagyimir Putyin elnök nem mondott le birodalmi ambícióiról.
Az észt hírszerzés vezetője figyelmeztetett, hogy egy esetleges tárgyalás során Oroszország valószínűleg a NATO csapatainak kivonását fogja szorgalmazni a szövetség keleti határáról, ami dominanciát biztosítana a balti térségben.
Címlapkép forrása: Piotr Sobik/Anadolu via Getty Images