A neomi városvezetés és a DataVolt között kötött szerződés értelmében az adatközpont 1,5 gigawatt teljesítményű lesz,
célja pedig az, hogy a technológiai innovációk egyik központja legyen.
A vállalkozást Neom Vörös-tengerbe nyúló, Oxagon nevű, az iparnak helyet adó városrészébe tervezik, amely Rijád reményei szerint a legnagyobb úszó ipari komplexum lesz a világon.
Szaúd-Arábia igyekszik a mesterséges intelligencia egyik globális központjává válni, versenyre kelve az Egyesült Államokkal is. Neom alapötlete a királyság trónörököse és de facto vezetője, Mohamed bin Szalmán nevéhez fűződik. A tiszta energiával működő, autóktól és utaktól mentes, futurisztikus város talán leghíresebb része a szintén még építés alatt álló The Line (A Vonal) nevű, 170 kilométeres, a tervek szerint Tabúk városától egészen az Akabai-öbölig nyúló része. Szaúd-Arábia október végén jelentette be Neom első elkészült részét, Szindalát, amely a Vörös-tenger partján fekvő luxusüdülőhely.
Bár Mohamed bin Szalmán azt mondta, Neomban 2030-ig több mint egymillióan fognak élni, 2045-re a lakossága pedig eléri a kilencmilliót, a városfejlesztők óvatosabb becslései - a Bloomberg szerint - az évtized végére 300 ezer lakossal számolnak.
Neommal egy időben a királyság területén más jelentős beruházások is készülőben vannak a "Vízió 2030" elnevezésű kormányzati program keretében, amelynek célja felkészíteni a magát elsősorban olajexportja révén eltartó országot az olaj utáni időkre.
Neom ötletét mindazonáltal többen bírálták, egyrészt az építkezés a környezetre gyakorolt hatásai miatt, másrészt azért, mert a vállalkozás érdekében néhány törzset a hatóságok kitelepítettek lakóhelyükről.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images