Február 1-je óta több ezer földrengést regisztráltak Szantorini közelében az Égei-tengeren, amelyek erőssége elérte az 5,3-as magnitudót is. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy a hatóságok legalább egy hónapra szükségállapotot hirdettek ki a térségben.
A biztonsági intézkedések részeként bezárták az iskolákat Szantorinin és a környező szigeteken, valamint mentőket és katonai egységeket vezényeltek a helyszínre.
A földrengések hatására több mint 11 000 ember, köztük számos idénymunkás hagyta el a szigetet.
A görög munkaügyi minisztérium által bejelentett intézkedéscsomag lehetővé teszi a vállalkozások számára, hogy március 3-ig felfüggeszthessék a munkavállalók szerződéseit, azonban az elbocsátásokat megtiltották.
A támogatási program keretében azok a munkavállalók, akiknek a szerződését felfüggesztették,
30 napig akár 534 euró összegű állami kompenzációra jogosultak, amelyet készpénzben folyósítanak.
Az élelmiszer- és idegenforgalmi ágazatban dolgozókat képviselő szakszervezet (POEET) aggodalmát fejezte ki a kialakult helyzettel kapcsolatban. A szervezet közleménye szerint: "Közel két hete minden egyes vállalkozás saját maga dönt arról, hogy felfüggeszti-e a működését vagy sem, aminek következtében jelenleg több száz munkavállalónak nincs jövedelme, és ami még fontosabb, nincs biztosítási járuléka."
A mintegy 20 000 lakosú sziget gazdasága nagymértékben függ a turizmustól, így a jelenlegi helyzet komoly kihívások elé állítja a helyi közösséget. Évente 3 millió turista érkezik a szigetre.
A tudósok szerint a térségben tapasztalható fokozott szeizmikus aktivitás - amelyet még Athénban is éreztek - példátlan Görögországban, és akár hetekig is eltarthat. Bár a szakértők szerint a rengések nem a vulkánhoz kapcsolódnak, hanem a környező területen lévő tenger alatti törésvonalakból erednek, nem zárják ki egy nagyobb rengés lehetőségét sem.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: John Liakos/Anadolu via Getty Images