Több mint egy egységen történt rongálás, tehát szabotázs"
- mondta egy sajtóbeszélgetésen. Mint mondta, a történteket követően a hajógyárakban megfelelő intézkedéseket rendeltek el.
Kaack nem részletezte a WDR, az NDR közszolgálati műsorszórók és a Süddeutsche Zeitung című lap beszámolóját, miszerint a hamburgi Blohm+Voss hajógyárban készülő Emden nevű korvett is szabotázsakció célpontjává vált.
Utóbbi jelentés szerint januárban egy ellenőrzés során kiderült, hogy több kilogramm fémforgácsot öntöttek a hadihajó hajtóművébe, ami komoly károkhoz vezethetett volna.
Az altengernagy szerint a hadihajók elleni szabotázsakciókon kívül voltak illetéktelen behatolás esetei is haditengerészeti bázisokra mind a tenger, mind a szárazföld felől. Emellett próbálták megkörnyékezni az egyenruhát viselő katonákat is hazafelé menet.
Úgy ítéljük meg, próbára akarnak tenni minket. Igyekszenek társadalmunkat elbizonytalanítani, nemzeti és (NATO-) szövetségi szinten is. És talán megteremtik az alapját későbbi aktív katonai tevékenységeknek is"
- mondta az altengernagy.
Hangsúlyozta, hogy a német haditengerészet 2022 óta több intézkedést is bevezetett. Ezek között említette az aknamentesítők magasabb készültségi fokát, valamint azt, hogy a búvárok esetében 54 méterről 84 méterre emelték azt a vízmélységet, ahol tevékenykedhetnek, ami "nagyjából azt a mélységet jelenti, ahol az Északi Áramlat 1 és 2" gázvezeték húzódik. Hozzátette, hogy a haditengerészet biztonsági alakulatokat is létrehoz.
Az Oroszország jelentette növekvő biztonsági fenyegetés 2025 elején sürgetőbb, mint két éve. Szakértők és titkosszolgálatok egyetértenek abban, hogy Oroszország '29-től képes lesz arra, hogy konfliktust keressen a NATO-val"
- fűzte hozzá.
Címlapkép forrása: Marcus Brandt/picture alliance via Getty Images