Az, hogy Grönland amerikai külterületté vagy nemzetközösséggé váljon, John Bolton (címlapképünkön) véleménye szerint segíthetne az Egyesült Államoknak, hogy érvényesítse „kritikus fontosságú” nemzetbiztonsági érdekeit Oroszország és Kína potenciális fenyegetésének árnyékában.
Bolton azt mondta az NPR-nak,
az elnök rontott az ügyben történő tárgyalási esélyein,
mivel egy ilyen "érzékeny" témában, mint Grönland megszerzése, nem beszélt először négyszemközt a dán vezetőkkel.
[Trump] megnehezíti egy olyan megoldás elérését, amibe mindenki belemenne, mert egy demokratikus társadalomban, ha úgy viselkedsz, mint egy játszótéri zsarnok, akkor más demokratikus vezetőket hozol nehéz helyzetbe – sarokba szorítod őket
- vélekedett a korábbi ENSZ-nagykövet és nemzetbiztonsági tanácsadó.
Bolton úgy látja,
többféle megoldás lehet Grönland számára még amerikai fennhatóság esetén is,
amelyek jelentős függetlenséget biztosítanának számukra a helyi kérdésekben. "Lehetnének az Egyesült Államokhoz tartozó nemzetközösség, mint Puerto Rico" - mondta. "Ezen túlmenően vannak más dolgok is, mint például az 1951-es Grönland védelméről szóló szerződés, amely egy kétoldalú szerződés az USA és Dánia között. Dolgozhatnánk ezen" - tette hozzá Bolton.
Trump terjeszkedési ötleteiről kijelentette, "szerintem az USA a legkevésbé imperialista nagyhatalom az emberiség történelmében." A republikánus elnök külpolitikai gondolkodásáról úgy nyilatkozott,
Trumpnak nincs filozófiája, nincs nemzetbiztonsági nagystratégiája, nem úgy politizál, ahogyan azt mi szokásosan felfogjuk.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images