"Örményországnak azt a feladatot kell maga elé tűznie, hogy külső erők segítsége nélkül éljen térségünkben. Az alapvető problémánk az, hosszú évek, mondhatnám, évezredek óta azt a megközelítést követjük, hogy ahhoz, hogy ebben a régióban létezni tudjunk, külső erők támogatására van szükségünk" - mondta.
A találkozóról készült videofelvételt az örmény miniszterelnök sajtószolgálata hozta nyilvánosságra.
Pasinján kifejtette: a térségben külső támogatás nélkül való létezés nem jelent elszigetelődést.
Egyáltalán nem az elszigetelődésről van szó. Hanem arról, hogy miként látjuk a külső erőkkel való kapcsolatainkat, milyen céllal alakítjuk ki azokat
- magyarázta.
Hangsúlyozta egyben: minden, ami ma Örményországban történik, közvetlenül vagy közvetve összefügg az ország ideológiai átalakulásával. "Ennek az ideológiai átalakulásnak a sikerétől függ létezésünk közép- és hosszú távon egyaránt" - emelte ki az örmény kormányfő.
Örményország egészen 2023-ig élvezte Oroszország állítólagos védelmét, a szomszédos Azerbajdzsán azonban két évvel ezelőtt úgy tudta lerohanni a többségében örmények lakta Hegyi-Karabah régiót, hogy az ott állomásozó orosz békefenntartók lényegében semmit nem tettek, sőt,
Moszkvában azt is elnézték Bakunak, hogy végeztek a békefenntartók parancsnokával.
Jereván ezt követően igyekezett eltávolodni Moszkvától, és a Nyugat felé húzni, ezt ugyanakkor az Oroszországhoz való közelsége, valamint az Iránnal ápolt jó kapcsolata folyamatosan akadályozta.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images