Donald Trump indoklása szerint az Egyesült Államok túl sok ideje gyártott olyan érméket, amelyek előállítási költsége meghaladta azok névértékét. Az elnök hangsúlyozta,
minden lehetőséget meg kell ragadni a költségvetési pazarlás megszüntetésére,
még ha az csak egy-egy pennyt is jelent.
A történelmi jelentőséggel bíró pennyt először 1793-ban bocsátották ki. Az érme előlapját 1909 óta Abraham Lincoln elnök profilja díszíti, anyaga pedig cink és réz ötvözete.
Az 1 centes jövőjéről már hosszú évek óta folyik szakmai vita. A Reuters azt írja, Henry Aaron közgazdász a Brookings Institution 2013-as kiadványában amellett érvelt, hogy nemcsak a pennyt, de az 5 centes érmét, a nickelt is ki kellene vonni a forgalomból.
A Politico emlékeztet, az amerikai pénzverde 85,3 millió dolláros veszteségről számolt be a 2024-es pénzügyi évben legyártott közel 3,2 milliárd darab pennyn. Minden egyes 0,01 dollár értékű érme közel 0,037 dollárba került – az előző évi 0,031 dollárhoz képest. A pénzverde az 5 centeseken is veszít, melyek előállítása közel 0,14 dollárba került.
Az érme támogatói ugyanakkor úgy vélik, a penny segít alacsonyan tartani a fogyasztói árakat, és fontos bevételi forrást jelent számos jótékonysági szervezet számára. A gyakorlatban azonban sok amerikai számára az egycentes érme inkább kellemetlenséget okoz, és gyakran végzi fiókok legmélyén.
Amennyiben a penny teljes kivonása mellett döntenek, felmerült az az ötlet is, hogy az árak utolsó számjegyét egyszerűen nullára kerekítsék.
Forrás: Reuters
Címlapkép forrása: 2006 Getty Images