Kellogg szerint az Oroszországgal szembeni szankciók végrehajtása egy egytől tízig terjedő skálán „csak körülbelül hármas”, azt illetően, hogy mennyire fájdalmas lehet a gazdasági nyomás. Így van még lehetőség arra, hogy erősítsék a szankciókat, különösen a legutoljára az orosz olajtermelésre és exportra kivetetteket.
És ha van valaki, aki ért a befolyásoláshoz, az Donald J. Trump elnök, és ezt láthatjuk abból, amit a közelmúltban tett
– jegyezte meg a különmegbízott.
Kellogg elmondta, hogy múlt hét csütörtökön az Ovális Irodában összeült egy kormánytagokból és tanácsadókból álló csapat – többek között J. D. Vance alelnök és Scott Bessent pénzügyminiszter–, hogy megtárgyalják,
hogyan tudná az Egyesült Államok hatalmának összes elemét felhasználni arra, hogy véget vessen az ukrajnai háborúnak.
Bár Kellogg szerint Ukrajnának a tárgyalások előtt továbbra is katonai nyomást kell gyakorolnia Oroszországra, a különmegbízott bírálta Joe Biden korábbi elnök stratégiáját, aki azt ígérte, hogy addig nyújt segítséget Ukrajnának, ameddig és amennyire csak szükséges, anélkül, hogy az amerikai nyomásgyakorlás más elemeit is alkalmazta volna.
Kellogg arról is beszélt, hogy az oroszoknak a „DNS-ükben van”, hogy egy emberveszteségekkel nem számoló háborút folytassanak.
Ez egy olyan ország, amely hat hónap alatt 700 000 embert volt hajlandó elveszíteni a sztálingrádi csatában – és el is veszített –, és a szemük sem rebbent
– mondta Kellogg, hozzátéve, hogy épp ezért
a nyomásgyakorlás nem lehet pusztán katonai, hanem gazdaságinak és diplomáciainak is kell lennie.
A különmegbízott megjegyezte, a háború természetesen nem érhet véget úgy, hogy Ukrajna és Oroszország ne ülne le valamilyen módon a tárgyalóasztalhoz.
Donald Trump amerikai elnök korábban már fölvetette, hogy újabb vámokat és szankciókat vethet ki Oroszországra a háború mielőbbi befejezése érdekében.
Címlapkép forrása: Al Drago/Bloomberg via Getty Images