Ez azt jelenti, hogy
a grúz törvényhozásban a képviselők száma hivatalosan is 150-ről 101-re csökkent.
Grúziát (Georgia) politikai válság sújtja az októberi vitatott választások óta. Több ellenzéki párt nem fogadta el az eredményt, csalással vádolva a kormánypártot, és a választott képviselőik bojkottálták a parlamentet. A parlamenti többség nélkülük ült össze, és most hivatalosan is elfogadta a mandátumokról való lemondást.
A Nyugat-barát Giorgi Gaharia volt miniszterelnök pártjának törvényhozói szintén bojkottálják a parlamentet, de hivatalosan nem adták vissza mandátumukat.
Grúziában hetek óta kormányellenes tüntetések vannak, különösen azóta, hogy a kormánypárt november végén úgy döntött, hogy felfüggeszti az ország uniós csatlakozását célzó tárgyalásokat. Több száz embert tartóztattak le, köztük ellenzéki képviselőket és újságírókat, és sokan megsérültek a rendőrség és a tüntetők közötti összecsapásokban.
Egy vasárnapi tüntetésen a rendőrök letartóztatták Nika Meliát, az ország legnagyobb ellenzéki pártja, a Koalíció a Változásért egyik vezetőjét, illetve Goirgi Ugulavát, Tbiliszi volt polgármesterét. Előbbi bántalmazásokról is beszámolt a rendőrök részéről.
A grúz kormány kedden olyan törvénycsomagot terjesztett elő, amely szigorítaná a tiltakozással kapcsolatos bűncselekmények büntetését – egyes esetekben akár több éves börtönbüntetést is kiszabhatnának.
A rendőrökkel szembeni ellenállás, fenyegetés és erőszak alkalmazása 5-10 évig terjedő börtönbüntetést vonhatna maga után.
Mamuka Mdinaradze, a hatalompárt egyik vezető képviselője szerint „külső erők” támogatják a hónapok óta zajló tüntetéseket, és félreérthetetlenül utalt a tbiliszi amerikai nagykövetségre.
Több uniós ország és az Egyesült Államok szankciókat rendelt el a tbiliszi vezetéssel szemben.
Címlapkép forrása: Jerome Gilles/NurPhoto via Getty Images