Az 5,2-es erősségű földrengést helyi idő szerint szerdán 21 óra 9 perckor észlelték, becslések szerint 5 km-es mélységben az Amorgosz és Szantorini szigetek térségében az Égei-tengerben. Az eddigi legerősebbnek mért földrengést két kisebb rengés előzte meg. Bár eddig nem jelentettek jelentős károkat, a helyi hatóságok elővigyázatossági intézkedéseket hoztak.
A nyáron népszerű üdülőhelynek számító Szantorinin jelenleg kevés turista tartózkodik, ezért a szigetet elhagyók zömében helyi lakosok és a környéken dolgozók közül kerültek ki.
Eddig mintegy 7 ezren komppal, 4 ezren pedig repülővel távoztak a napokban több mint 1000 kisebb földrengéssel sújtott helyszínről.
A helyi hatóságok döntése szerint az oktatási intézmények péntekig zárva tartanak a környező szigeteken - köztük Szantorinin, Anafin, Pároszon, Naxoszon és Mykonoszon. Ekkor döntenek a hatóságok az újranyitás időpontjáról.
Vassilis Kikilias, görögország éghajlat- és polgári védelmi minisztere bejelentette, hogy természeti katasztrófákra szakosodott tűzoltóegységeket, speciális kutyákkal felszerelt csapatokat és egy mobil műveleti központot küldtek Szantorinira. Emellett helikopterek állnak készenlétben vészhelyzet esetére.
Az állam mindenekelőtt bízik a tudományban és a tudósokban. Ezt tettük más válságok során is
- nyilatkozta Kyriakos Mitsotakis görög miniszterelnök egy polgári védelmi szakértőkkel tartott találkozón. A miniszterelnök továbbá nyugalomra és hatóságokkal való együttműködésre szólította fel a szigetlakókat.
Szantorini egy úgynevezett vulkáni íven helyezkedik el, de az utolsó jelentős vulkánkitörés az 1950-es években volt. Szantorini és a környező szigetek egy tektonikus lemezhatár közelében fekszenek, ami megmagyarázza a gyakori szeizmikus aktivitást a térségben. A görög hatóságok szerint a jelenlegi rengések is inkább tektonikus lemezmozgásokhoz, mintsem vulkáni tevékenységhez köthetőek.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Portfolio