Donald Trump elnök keddi sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy az Egyesült Államok átvenné az irányítást a Gázai övezet felett, és "a Közel-Kelet Riviérájává" alakítaná azt. A bejelentés sokakat váratlanul ért, bár az elnök tanácsadói már hónapok óta tárgyaltak erről az ötletről.
Egy, az elnök gondolkodását ismerő forrás szerint Trump célja elsősorban az volt, hogy nyomást gyakoroljon az izraeli vezetésre a Hamászszal folytatott tárgyalások során.
Ez egy 'vonszold a segged a tárgyalóasztalhoz' üzenet volt
- fogalmazott a névtelenséget kérő forrás.
A Fehér Ház szóvivője, Karoline Leavitt szerdán elismerte, hogy nincs kidolgozott írásos terv az elképzelésről. Hangsúlyozta, hogy jelenleg nem tervezik amerikai csapatok bevonását, és az adófizetők pénzét sem költenék el a projektre. Ez jelentős eltérés Trump eredeti kijelentéseitől.
Mike Waltz, az elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a CBS-nek adott interjújában úgy fogalmazott, hogy Trump javaslata egy leginkább kezdődő diplomáciai folyamat része. "Az a tény, hogy senkinek sincs reális megoldása, és ő nagyon merész, friss, új ötleteket tesz le az asztalra, szerintem semmiképpen sem bírálandó" - mondta Waltz.
Az arab szövetségesek azonban határozottan elutasították Trump javaslatát. Szaúd-Arábia külügyminisztériuma közleményben jelentette ki, hogy "teljes mértékben elutasítja a palesztin nép törvényes jogainak bármilyen megsértését". Jordánia királya, II. Abdalláh szintén elutasította "a palesztinok elűzésére irányuló kísérleteket".
Amerikai emberi jogi aktivisták és külpolitikai szakértők is erősen kritizálták az elnök kijelentéseit, míg a republikánus politikusok többsége óvatosan reagált a bejelentésre.
Mike Johnson képviselőházi szóvivő, akit Trump egyik legfontosabb szövetségesének tartanak, például "meglepő fejleménynek" nevezte.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images