A Sztrana által megszerzett tervezet szerint Donald Trump az alábbi forgatókönyv szerint teremtene békét:
- Február elején telefonon beszél egymással Donald Trump amerikai és Vlagyimir Putyin orosz elnök a háború lezárásáról.
- Ha sikerül dűlőre jutni, megindítani a békefolyamatot, ezután Volodimir Zelenszkijnek vissza kell vonnia a rendeletet, melyben megtiltja Ukrajnának, hogy Putyinnal tárgyaljon.
- Februárban vagy március első felében Trump-Zelenszkij-Putyin közt diplomáciai egyeztetés lenne, két darab kétoldalú, vagy egy háromoldalú találkozó keretein belül. A vezetők ezután egyeztetnék a békeszerződés főbb pontjairól.
- Amíg nincs béke vagy tűzszünet, Trump folytatja a fegyverszállításokat Ukrajnának.
- Húsvérkor, április 20-án tűzszünet lép életbe a frontvonal minden szakaszán. Az ukránoknak emellett ki kell vonulniuk Kurszk megyéből.
- Április végén nemzetközi békekonferencia jönne, Kína, európai országok, harmadik világbeli országok bevonásával.
- Minden hadifoglyot elenged mindkét oldal.
- Május 9-én a békekonferencia bejelenti, hogy a felek megállapodtak a békekötésben, Ukrajna ezután eltörli a statáriumot és a mozgósítást.
- Ukrajna augusztusban elnökválasztást ír ki, októberben pedig parlamenti és önkormányzati választás lesz.
A Trump által felvetett állítólagos békeszerződési javaslat pontjai a következők.
- Ukrajna nem csatlakozhat a NATO-hoz, a szövetség ezt explicit megtiltja az országnak. Ukrajna semlegességet fogad.
- Ukrajna 2030-ig EU-taggá válik, az unió részt vesz az ország újjáépítésében.
- Ukrajna nem csökkenti a haderő méretét, Amerika pedig továbbra is támogatja annak modernizációját.
- Ukrajna se katonai, se diplomáciai eszközökkel nem próbálja meg visszaszerezni az elvesztett régiókat. Ehhez nem kell elismerniük az Oroszországi Föderáció fennhatóságát felettük.
- Egyes nyugati szankciókat azonnal feloldanának a felek, más szankciók feloldása lassabban, három év alatt történne meg. A szankciók helyett vámok lépnének életbe egyes orosz termékekre.
- Az ukrán választásokon indulhatnak olyan pártok, melyek oroszul beszélnek és az Oroszországgal való békés együttélésért politizálnak. Az orosz nyelvhasználat elleni intézkedéseket el kell törölni Ukrajnában.
- Kérdés, lesznek-e európai békefenntartók Ukrajna területén, ezzel kapcsolatosan további egyeztetés kell majd. Kijev szerint erre mindenképp szükség van, Oroszország viszont határozottan ellenzi ezt.
Az állítólagos béketervet publikáló Sztrana hangsúlyozta: nem tudják megerősíteni a tervezet hitelességét, így érdemes mindent, ami fenn olvasható, fenntartásokkal kezelni.
Keith Kellogg tábornok, Donald Trump Ukrajna-ügyi főtárgyalója azt mondta ma: még nincs kész semmilyen tervezet a háború lezárásáról, jelenleg egyeztetések vannak csak „európai érintettségű vezetőkkel.”
Nem kizárható, hogy egy ilyen "egyeztetés" során készült javaslatot szerzett meg a Sztrana.
Leonyid Szluckijt, az orosz törvényhozás külügyi bizottságának elnöke pedig azt mondta: legkésőbb márciusban találkozhat egymással Trump és Putyin, hogy a békekötésről tárgyaljon, ez az információ egybefügg a Sztrana által publikált tervezet egyes részleteivel.
Szluckij arról viszont nem beszélt, hogy ezen a találkozón Zelenszkij is részt venne, viszont ez még belefér a "két bilaterális találkozó" koncepciójába, melyről a Sztrana is ír, ha Trump Putyinnal és Zelenszkijjel is külön-külön egyeztet.
Címlapkép forrása: Dmytro Smolienko/Ukrinform/NurPhoto via Getty Images