Al-Shara, akit a közelmúltban neveztek ki Szíria ideiglenes elnökévé, miután a lázadó erők megdöntötték Bassár el-Aszad hatalmát, köszönetet mondott Törökországnak a szíriai menekültek és az ellenzék támogatásáért. Az új szíriai vezető hangsúlyozta a két ország közötti stratégiai kapcsolatok fontosságát.
Szíria mély, stratégiai kapcsolatra törekszik minden téren, amely mindkét ország számára előnyös
- jelentette ki al-Shara. Kiemelte, hogy ez magában foglalná egy "közös stratégia kidolgozását a térség biztonsági fenyegetéseivel való szembenézésre", külön megemlítve Északkelet-Szíriát, ahol jelenleg egy kurd vezetésű milícia gyakorolja az ellenőrzést.
Erdogan elnök is pozitívan nyilatkozott a találkozóról, és kifejezte Törökország készségét Szíria újjáépítésének támogatására. A török vezető hangsúlyozta az új szíriai kormány "erős akaratát a terror elleni küzdelemben", utalva ezzel a kurd milíciákra, amelyeket Ankara terrorszervezetnek tekint.
Az ország északkeleti harmadát irányítása alatt tartó SDF (amelyet lényegében a kurd YPG milícia irányít) korábban már kifejezte a szándékát arra, hogy együtt dolgozzon a HTS-sel, ahogyan az új kormány is rendszeresen hangoztatja inkluzivitását, Aszad bukása óta lényegében semmilyen közeledés nem történt a két csoport között.
A találkozó jelentőségét növeli, hogy Törökország több mint hárommillió szíriai menekültnek ad otthont, és hosszú közös határral rendelkezik Szíriával. Az új szíriai vezetés számára Törökország támogatása kulcsfontosságú lehet az ország egyesítésében és a gazdaság újjáélesztésében.
Címlapkép: az SDF fegyveresei az Omar-olajmezőn 2019-ben, azt követően, hogy kiűzték az ISIS harcosait. A címlapkép illusztráció, forrása: Chris McGrath/Getty Images