A BMJ Mental Health folyóiratban közzétett tanulmány közel 50 000 felnőtt csaknem egymillió felmérési válaszát elemezte két éven keresztül. A kutatók azt vizsgálták, hogyan változik a mentális egészség, a boldogság, az élettel való elégedettség és a magányosság érzése a nap folyamán, illetve az évszakok és a hét napjai szerint.
Az eredmények azt mutatták, hogy
hétfőn és pénteken magasabb volt a boldogság, az élettel való elégedettség és az értékesség érzése, mint vasárnap. A magányosság szintje nem mutatott eltérést a hét különböző napjain.
A kutatás egyértelmű bizonyítékot talált a hangulat szezonális befolyásolására is. A télhez képest a többi évszakban alacsonyabb volt a depressziós és szorongásos tünetek, valamint a magányosság szintje, míg magasabb volt a boldogság, az élettel való elégedettség és az élet értékességének érzése.
A mentális egészség minden szempontból nyáron volt a legjobb.
Dr. Feifei Bu, a UCL viselkedéstudományi és egészségügyi tanszékének munkatársa elmondta:
Eredményeink arra utalnak, hogy az emberek mentális egészsége és jólléte átlagosan jobb reggel, és rosszabb éjfélkor.
A kutatók szerint a mentális egészség és a jóllét napi változásait a testórával összefüggő fiziológiai változásokkal lehet magyarázni. Például a kortizol, a hangulatot, a motivációt és a félelmet szabályozó hormon szintje röviddel ébredés után tetőzik, és lefekvés körül éri el a legalacsonyabb szintjét.
A tanulmány rámutat arra is, hogy a hétköznapok és a hétvégék közötti különbségek mögött olyan tényezők állhatnak, mint a napi tevékenységek eltérő sorrendje.
A kutatók hangsúlyozzák, hogy az eredményeket más vizsgálatokban is meg kell ismételni, figyelembe véve a lehetséges torzító tényezőket. Ha az eredmények megerősítést nyernek, annak fontos gyakorlati következményei lehetnek a mentális egészségügyi kutatások és támogató szolgáltatások területén.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images