Az EU jelentése szerint 2021-ben az EU felszíni víztestjeinek mindössze 39,5%-a volt jó ökológiai állapotban, a kémiai állapot tekintetében 26,8%-a volt jó állapotúnak nevezhető, ami romlást mutat a 2015-ös 33,5%-hoz képest.
Bár egyes területeken, például a tavak vízi növényzetének esetében részleges javulás figyelhető meg, ez nem elegendő a víztestek általános egészségi állapotának megmentéséhez. A felszín alatti vizek helyzete valamivel kedvezőbb: 86%-uk jó kémiai állapotú, bár a legtöbb uniós országban a mezőgazdaságból származó nitrátok szennyezik ezeket a készleteket.
Jessika Roswall, az EU környezetvédelmi biztosa a Reutersnek adott interjújában hangsúlyozta:
Az EU vízügyi helyzete rossz állapotban van. Olyan sokáig természetesnek vettük a vizet. És azt hiszem, most már itt az ideje, hogy megváltoztassuk ezt a gondolkodásmódot.
A probléma kezelése jelentős politikai kihívást jelent, különösen a mezőgazdaság vízkészletekre gyakorolt hatásainak mérséklése terén. Az öntözés és a műtrágyákból származó nitrátszennyezés kulcsfontosságú, de politikailag érzékeny terület.
A gazdák tavaly Európa-szerte hónapokig tartó, olykor erőszakos tiltakozásokat szerveztek az uniós szabályok ellen, aminek eredményeként Brüsszel visszalépett néhány környezetvédelmi intézkedéstől. A Bizottság elismeri, hogy radikálisabb lépésekre van szükség a nitrátszennyezés kezeléséhez, de ezek politikai elfogadtatása nehézségekbe ütközhet.
Az EU célja, hogy 2027-re minden felszíni víz "jó" állapotú legyen, de a legtöbb ország várhatóan nem teljesül ez a célkitűzés. A cselekvés elmulasztása jogi következményekkel járhat, ahogy azt Hollandia esete is mutatja, ahol bírósági végzés kötelezi az országot a nitrogénszennyezés drasztikus csökkentésére.
Az Európai Unió fontolgatja, hogy a következő költségvetéséből több forrást különít el a vízkészletek tisztítására. Ez azonban versenyben áll majd a kormányok azon igényeivel, hogy a védelmi és ipari kiadások növelésére fordítsanak több uniós pénzt.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images