Az IARC becslései szerint a tüdőrák a soha nem dohányzók körében jelenleg az ötödik leggyakoribb rákos halálozási ok világszerte. A kutatók megállapították, hogy
ezeknél az embereknél a tüdőrák szinte kizárólag adenokarcinóma (mirigyhámsejtes rák) formájában jelentkezik, amely a betegség négy főtípusa közül a leggyakoribbá vált mind a férfiak, mind a nők körében.
A Lancet Respiratory Medicine szakfolyóiratban közzétett tanulmány szerint 2022-ben mintegy 200 000 adenokarcinóma esetet lehetett összefüggésbe hozni a légszennyezéssel. A legnagyobb terhet Kelet-Ázsia, különösen Kína viseli.
Dr. Freddie Bray, a tanulmány vezető szerzője és az IARC rákfelügyeleti részlegének vezetője a Guardian című lapnak adott interjújában hangsúlyozta a tüdőrák változó kockázatának sürgős nyomon követésének szükségességét. "A dohányzás elterjedtségének csökkenésével - ahogyan az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban megfigyelhető - a soha nem dohányzók körében diagnosztizált tüdőrák aránya általában növekszik" - mondta Bray.
A tüdőrák továbbra is a rákos megbetegedések és a halálozás vezető oka világszerte. 2022-ben mintegy 2,5 millió embernél diagnosztizálták a betegséget. Az altípusok szerinti előfordulási minták azonban drámaian megváltoztak az elmúlt évtizedekben.
Az adenokarcinóma a férfiak körében a globális tüdőrákos esetek 45,6%-át, a nők körében pedig 59,7%-át tette ki 2022-ben.
Ezek az arányok 2020-ban még 39,0% és 57,1% voltak. Az IARC szerint a soha nem dohányzók körében a tüdőrákos esetek 70%-át az adenokarcinóma teszi ki.
Míg a férfiak körében a tüdőrák előfordulási aránya az elmúlt 40 évben a legtöbb országban általában csökkent, addig a nők körében az arányok inkább tovább emelkedtek. A jelenlegi tendenciák azt mutatják, hogy bár a legtöbb tüdőrákos esetet még mindig a férfiak teszik ki, a nemek közötti különbség csökken.
A Guardian 2023-ban mutatta be, hogy az Egyesült Királyságban a tüdőrákkal diagnosztizált nők száma először előzi meg a férfiakét. Rákszakértők szerint a számok a dohányzás elterjedtségében tapasztalható történelmi különbségeket tükrözik.
Az IARC szerint a cigarettagyártásban és a dohányzási szokásokban az elmúlt évtizedekben bekövetkezett változások befolyásolták a tüdőrák előfordulásának altípusonkénti tendenciáit.
Egyre több bizonyíték van arra, hogy a légszennyezés és az adenokarcinóma fokozott kockázata között okozati kapcsolat áll fenn.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images