Trump elnök természetesen újraindította a vitát erről a kérdésről. És azt hiszem, ezt akarta. Ezzel provokálni akart. Egy dolog világos, az 5 százalék nagyon-nagyon magas szám, ami szerintem is jelen pillanatban irreális
– mondta Breuer, majd hozzátette, hogy ez a termelési mennyiségekre is vonatkozik. Szerinte a hadiipar kapacitásai sem teszik lehetővé ezt a mennyiséget. Szerinte folyamatosan, lépésenként kell növelni a mennyiséget, nem pedig egyben. Van erre törekvés, de az ésszerű keretek között maradva.
Egy dolog világos, amikor Trump 5 százalékot vagy hasonlót említ, akkor másra gondol. Arra gondol, hogy sokkal jobban be kell kapcsolódnunk Európába, mint eddig voltunk
– tette hozzá a katonai vezető, kiemelve, hogy szerinte sem fordított több ország sem elegendő figyelmet a védelmi kiadások növelésére.
Donald Trump korábban kijelentette, hogy a katonai költségvetés alapos megnövelését várja el a NATO-országoktól, ellenkező esetben súlyos retorziókkal nézhetnek szembe. Az egyik ilyen, hogy az amerikai katonák csökkentett létszámmal lesznek jelen a szövetségesek területén található támaszpontokon, de szélsőséges esetben az Egyesült Államok akár el is hagyhatja a szövetséget. Az elnök 5 százalékos elvárása drámai ugrást jelentene szinte minden ország számára, amely nem tűnik reálisnak, főleg annak fényében, hogy a nyugati nagyhatalomban sem érik el a védelmi kiadások ezt a szintet.
Az európai kontinensen a katonai fejlesztések az ukrajnai háború kezdete óta jóval nagyobb figyelmet kapnak, de az elmúlt években még mindig egy csomó ország maradt, amelyik nem éri el a GDP-arányos 2 százalékos költést, amely a minimum elvárás lenne a NATO tagjaként.
Címlapkép forrása: Frank Hammerschmidt/picture alliance via Getty Images