A Durhami Egyetem kutatói 8000 háromdimenziós felszíni térképet elemeztek, amelyeket kereskedelmi műholdak felvételeiből állítottak össze. Az eredmények azt mutatják, hogy
a gleccserekben megnyíló ék alakú szakadások, az úgynevezett hasadékok mérete és mélysége jelentősen megnőtt az öt év alatt, méghozzá minden eddiginél gyorsabb ütemben.
Dr. Tom Chudley, a Durhami Egyetem földrajzprofesszor-helyettese, a tanulmányi vezető szerzője megdöbbentőnek találta a változás sebességét.
Amin leginkább meglepődtem, hogy ez milyen gyorsan történik. Egy korábbi tanulmány évtizedes léptékű változásokat mutatott ki... most pedig azt látjuk, hogy ez ötéves léptékben történik
- nyilatkozta a szakember.
A kutatók szerint a jéghasadékok megnyílása szorosan összefügg a jégtakaró olvadásának felgyorsulásával, ami pedig az óceánok felmelegedésével függ össze.
A tanulmány rámutat, hogy 1992 óta Grönland mintegy 14 milliméteres tengerszint-emelkedést szenvedett el. Ez a jelenség két fő tényezőre vezethető vissza:
- egyrészt a melegebb időjárás hatására bekövetkező fokozott jégolvadásra,
- másrészt a melegebb óceáni hőmérséklet miatt megnövekedett jégáramlásra az óceánban.
Chudley professzor hangsúlyozta:
Számos nagyléptékű modellünk nehezen tudja figyelembe venni azt, amit mi dinamikus instabilitásnak nevezünk. Ezek a gleccser mozgásával és gyorsulásával kapcsolatos dolgok... a dinamikus instabilitás 2100-ig akár egy méteres, 2300-ig pedig 10 méteres tengerszint-emelkedést is okozhat.
A szakember szerint sürgősen szükség van a tengerszint-emelkedés pontosabb becslésére, hogy a társadalmak fel tudjanak készülni a változásokra.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images