Pasinján nyitottságát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy megvizsgálják az úgynevezett Zangezur-folyosó egy módosított változatát.
A Zangezur-folyosó Azerbajdzsán nagyobbik részét kötné össze Nahicseván nevű exklávéjával, amelyeket Örményország választ el egymástól.
A folyosó kérdése a békefolyamat egyik fő akadályának bizonyult. Tavaly nyáron mindkét fél megállapodott abban, hogy félreteszik a kérdést, de néhány héttel ezelőtt Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök
váratlanul visszahelyezte a Zangezurt a tárgyalási napirendre, és ezzel elszállt a remény, hogy a békemegállapodás gyorsan megszülethet.
Baku területen kívüli (extraterritoriális) jogokat szeretne a Zangezur-folyosó fölött, ami jelentősen kiterjesztené Azerbajdzsán ellenőrzését az út fölött.
Örményország eddig óvatos volt a folyosó gondolatával kapcsolatban, de egy január 31-i sajtótájékoztatón Pasinján némileg módosítani látszott álláspontját, és azt mondta, hogy Örményország hajlandó lenne létrehozni egy folyosót ugyanazokkal a feltételekkel, amelyeket Azerbajdzsán élvezne egy tervezett vasútvonal esetében, amely Iránon keresztül csatlakozna az exklávéjához („Arasz-folyosó”). A területenkívüliség nem része az iráni útvonalról folytatott tárgyalásoknak.
Ararat Mirzoján örmény külügyminiszter azt mondta, hogy Örményország teljes mértékben fenn akarja tartani az útvonal ellenőrzését, ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy Azerbajdzsán valamiféle különleges kiváltságokat élvezhet.
Pashiján azon erőfeszítései, hogy visszacsábítsa Azerbajdzsánt a tárgyalóasztalhoz, valószínűleg az új kereskedelmi lehetőségek megteremtésének vágyával függenek össze. Január 30-án kijelentette, hogy Örményország csatlakozni kíván egy olyan projekthez, amely megkönnyíti a villamos energia exportját Közép-Ázsiából a Kaszpi-tengeren keresztül Azerbajdzsánba és onnan tovább Európába. Február 3-án Azerbajdzsán parlamentje ratifikálta a Kazahsztánnal és Üzbegisztánnal kötött megállapodást a zöld villamos energia előállításáról és annak nyugat felé történő továbbításáról a Kaszpi-tenger alatti kábelen keresztül.
Címlapkép forrása: Mehmet Ali Ozcan/Anadolu via Getty Images