A rácsokból álló, páncéltest köré hegesztett madárkalitkákat először az orosz harckocsizók alkalmazták, akik így próbáltak meg védekezni az ukrán tankelhárító rakéták, elsősorban az FGM-148 Javelin ellen. Az első próbálkozások rendre kudarcba fulladtak, a rács ugyanis egyszerűen nem tudta időben berobbanni a nagy sebességgel haladó rakétát.
A rendszer azonban az apró FPV-drónok elterjedése óta reneszánszát éli:
a jóval könnyebb, lassabb, gyakran kisebb robbanófejjel felszerelt repülőgépek esetében a rácsok kifejezetten hatékonyan robbantják fel a robbanószert még az előtt, hogy elérhetné a páncéltestet.
Bradley with anti-drone cage. They are effective, not 100% but they are effective. We have confirmed it multiple times. pic.twitter.com/fGDq3ytuoY
— (Constantine) February 4, 2025
Az ukrán katonák most az egyik kedvenc páncélozott járművükre, az amerikai M2 Bradley gyalogsági harcjárműre szereltek fel egy ilyen kalitkát. A Bradley a legtöbb szakértői vélemény szerint remek fegyver, ugyanakkor sztenderd páncélzata gyakran nem elég vastag ahhoz, hogy a komolyabb robbanószerrel felszerelt drónoknak ellenálljon. Az ukrán katonák szerint a rács jól végzi a dolgát, ez pedig tényleg valószínű, ugyanis mind az orosz, mind pedig az ukrán oldalról érkeznek olyan beszámolók, melyek szerint a hasonló harctéri fejlesztések a drónok ellen beváltak.
Címlapkép forrása: Reuters