Elon Musk, az amerikai kormányzati hatékonyságért felelős hivatal (DOGE) vélelmezett, nem hivatalos vezetője ígéretet tett arra, hogy
százmillió dolláros nagyságrendben fog megvonni kormányzati támogatásokat,
miután a jelek szerint hozzáférést kapott az amerikai pénzügyminisztérium fizetési rendszeréhez, mely évente több ezermilliárd dollárt folyósít.
A helyzet komolyságát jelzi, hogy David Lebryk, a washingtoni Treasury egyik magas rangú közalkalmazotti tisztviselője, aki több mint 36 évet töltött kormányzati berkekben, váratlanul lemondott pozíciójáról. Lebryk a tárca pénzügyi infrastruktúrájának működtetéséért volt felelős.
Musk azt állítja, csapata felfedezte, hogy a nem politikailag kinevezett "tisztviselőket arra utasították, hogy mindig hagyják jóvá a kifizetéseket, még az ismert csalók vagy terrorista csoportok számára is". Az FT szerint ez azonban ellentmondásban áll azzal a ténnyel, hogy a tárca már rendelkezik egy felülvizsgálati szervvel, mely a csalások kiszűrésével foglalkozik.
Ron Wyden, a szenátus pénzügyi bizottságának vezető demokrata politikusa aggodalmát fejezte ki a helyzettel kapcsolatban, mivel Musk hozzáféréssel bír a "társadalom- és egészségbiztosítási juttatásokhoz, szövetségi támogatásokhoz, a kormányzattal szerződésben álló vállalkozóknak történő kifizetésekhez, beleértve azokat, amelyek Musk saját cégeinek közvetlen konkurensei. Mindenhez."
Wyden szerint nincs jó indok arra, hogy a milliárdosnak miért kellene hozzáférnie ezen érzékeny rendszerhez.
A demokrata szenátor írásban fordult a nemrég kinevezett Scott Bessent pénzügyminiszterhez, válaszokat követelve.
A Financial Times értesülései szerint azonban a DOGE-csapat nem bír felhatalmazással a kifizetések visszavonására, csak betekinthetnek az adatokba. Ennek ellenére Musk az X-en arról írt egyes lutheránus adománygyűjtő szervezetekhez juttatott kormányzati pénzek kapcsán, hogy
a DOGE csapata gyorsan leállítja ezeket az illegális kifizetéseket.
Az nem világos, hogy a milliárdosnak, aki hivatalosan nem vállalt szerepet a Trump-kormányban, van-e erre jogi felhatalmazása.
A Reuters vasárnap arról írt, Elon Musk csapata, akiket az amerikai kormány humánerőforrás-ügynökségének vezetésével bíztak meg, több hivatásos köztisztviselőt kizárt abból a számítógépes rendszerből, amely szövetségi alkalmazottak millióinak tartalmazza a személyes adatait.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images