Duda aggodalmát fejezte ki, hogy a harcok befejeztével a bűnözés átterjed Ukrajnából Lengyelországba és más nyugati országokba. Az elnök a helyzetet az 1990-es évek eleji Oroszországhoz hasonlította, amikor az afganisztáni háború veteránjai körében elterjedt a szervezett bűnözés és az erőszak.
Emlékezzünk csak vissza azokra az időkre, amikor a Szovjetunió összeomlott, és mennyire megugrott a szervezett bűnözés Nyugat-Európában, de az Egyesült Államokban is
- mondta Duda. Hozzátette, hogy a jelenlegi ukrajnai konfliktus áldozatainak száma jóval magasabb, mint az afganisztáni háborúban volt. Az elnök hangsúlyozta, hogy egy esetleges békemegállapodás után Ukrajnának mindenképpen támogatásra lesz szüksége a gazdaság újjáépítéséhez és a belső rend fenntartásához. Duda rámutatott a hazatérő katonák potenciális problémáira is, kiemelve a poszttraumás stressz zavar és a kilátástalanság veszélyeit.
A lengyel-ukrán kapcsolatokat illetően Duda megemlítette a két ország közötti feszültségeket, amelyek a második világháborús atrocitások áldozatainak exhumálása körüli nézeteltérésekből fakadnak. Bár novemberben előzetes megállapodás született az ügyben, a kérdés továbbra is jelentős szerepet játszik a lengyel belpolitikában. Az ukrán támogatással kapcsolatban Duda kijelentette, hogy
Lengyelország továbbra is segíteni fogja Ukrajnát, de nem feltétlenül csapatok küldésével.
Az államfő hangsúlyozta Lengyelország kulcsszerepét a katonai és humanitárius segélyek logisztikai csomópontjaként, ugyanakkor felhívta a figyelmet az országot fenyegető potenciális orosz támadások veszélyére is. Végezetül Duda kiemelte, hogy egy esetleges többoldalú tárgyalás esetén Ukrajna érdeke lenne Lengyelország részvétele is, mivel az „újjászületett orosz imperializmussal” szemben a két ország érdekei egybeesnek.
Címlapkép forrása: Klaudia Radecka/NurPhoto via Getty Images