Szirszkij tábornok a közösségi médiában tett közzé nyilatkozatot a változásokról.
Alkalmazkodunk az idők kihívásaihoz, és a hadsereg megerősítésén dolgozunk, még ezekben a nehéz időkben is
- írta a főparancsnok. Hozzátette, hogy a fegyveres erők szervezeti struktúrájának reformja folyamatban van, és már megkezdték a hadtestalapú struktúrára való áttérést.
A tábornok kiemelte, hogy február kihívásokkal teli hónap lesz az ukrán erők számára, de az ellenség is nehézségekkel fog szembenézni. Feladatokat vázolt fel az illetékes parancsnokságok és katonai hatóságok számára, hangsúlyozva, hogy javítani kell a toborzási erőfeszítéseket és erősíteni kell a katonák pszichológiai ellenálló képességét.
A reform hátterében az áll, hogy Ukrajna jelentős megtakarítást vár mind az emberi, mind az anyagi erőforrások terén. A hadtest-dandár rendszerre való átállás terve már novemberben napvilágot látott, amikor több kiadvány is beszámolt róla ukrán katonai forrásokra hivatkozva.
Az ukrán hadsereg szervezeti felépítése jelentős változásokon ment keresztül az elmúlt évtizedekben. A Szovjetuniótól örökölt hat hadsereg és egy hadtest az 1990-es évek közepére hét hadtestté alakult át. A 2000-es években további reformok következtek, melyek során a hadosztályokat dandárokká szervezték át.
A hadtestek méretüket tekintve a hadseregeknél kisebb, a hadosztályoknál nagyobb egység, létszáma 40-80 ezer katona között szokott mozogni.
A fegyveres erők átszervezése lényegében azt jelenti, hogy a nagyobb hadseregekből kisebb hadtesteket, a hadosztályokból pedig dandárokat szerveznek, valamelyest igazodva a NATO-sztenderdhez, ahol a nagyjából ötezer főt számláló dandárok képezik a harcoló alakulatok gerincét.
Címlapkép forrása: Reuters