Nagy-Britannia öt éve, 2020. január 31-én távozott az Európai Unióból, majd 11 hónapos átmeneti időszak után az EU egységes belső piacáról és vámuniójából is kilépett. Ennek előzményeként a brit EU-tagságról 2016-ban tartott - David Cameron akkori konzervatív párti miniszterelnök által kiírt - népszavazáson a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre voksolt.
A tavaly júliusi nagy-britanniai parlamenti választásokat az addigi legnagyobb ellenzéki erő, a Munkáspárt jelentős fölénnyel megnyerte. A Labour azonban már választási programjában leszögezte - és ezt Keir Starmer miniszterelnök azóta is többször megerősítette -, hogy politikai célkitűzései között nem szerepel sem Nagy-Britannia újbóli EU-csatlakozása, sem a visszalépés az EU vámuniójába és egységes belső piacára.
Ed Davey, a harmadik legnagyobb brit parlamenti erő, a Liberális Demokraták vezetője azonban a BBC televízió vasárnapi politikai magazinműsorában felszólította Starmert - aki hétfőn jelen lesz az EU-tagországok informális brüsszeli csúcstalálkozóján -,
hogy az értekezleten kezdjen tárgyalásokat az uniós vezetőkkel egy új vámunió kialakításáról Nagy-Britannia és az EU között.
Davey szerint fontos lépés lehetne az újbóli vámuniós kapcsolatrendszer kialakítása felé, ha London belép a Pán-Euró-Mediterrán Konvenció (PEM) nevű szabadkereskedelmi formációba.
Ennek lehetőségéről Maros Sefcovic, a kereskedelemért és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos a BBC-nek nyilatkozva a minap támogatólag szólt, mondván: az EU nyitott lenne annak megfontolására, hogy Nagy-Britannia belépjen az Európai Unióra és a Földközi-tenger medencéjét övező térség számos más országára kiterjedő PEM-térségbe.
A Liberális Demokraták vezetője a vasárnapi BBC-interjúban ugyanakkor megerősítette, hogy pártjának célja a teljes körű vámunió újbóli kialakítása Nagy-Britannia és az EU között. Ed Davey szerint ezt legkésőbb 2030-ig el kellene érni.
Davey gyakorlatilag igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy a Liberális Demokraták ezt az újbóli teljes jogú brit EU-tagság felé vezető első lépésnek tekintenék-e. Úgy fogalmazott: a párt szerint hosszú távon Nagy-Britanniának ismét "Európa szívében a helye".
Hozzátette ugyanakkor, hogy ez még messze van, mivel a Konzervatív Párt vezette előző kormányok olyan károkat okoztak az unióhoz fűződő kapcsolatok minden szintjén, hogy az EU "már nem bízik bennünk".
Davey szerint viszont Keir Starmer munkáspárti miniszterelnök "felpörgetheti" a folyamatot, ha a hétfői brüsszeli EU-csúcson tárgyalásokat kezdeményez Nagy-Britannia és az EU újbóli vámuniós viszonyrendszerének kialakításáról.
A Liberális Demokraták az egyetlen olyan országos brit parlamenti párt, amelynek távlati politikai célkitűzései között szerepel Nagy-Britannia újbóli csatlakozása az Európai Unióhoz.
Címlapkép forrása: Shutterstock