A mikroműanyagok olyan apró műanyagrészecskék, amelyek nagyobb műanyag tárgyak, vagy az élelmiszerek csomagolásához használt anyagok lebomlása során keletkeznek. Bár régóta ismert környezetszennyező anyagoknak számítanak, az egészségre gyakorolt pontos hatásaikat csak mostanában kezdték el pontosa felderíteni a szakemberek.
Kínai kutatók a Science Advances folyóiratban megjelent friss kutatásukban egereken tesztelték a mikroműanyagok hatását az agyra. A tudósok lefényképezték az állatok agyában lévő ereket és megfigyelték viselkedésüket. Az eredmények rávilágítottak egy új mechanizmusra, amely által
a mikroműanyagok megzavarhatják az erek működését az agyban, anélkül, hogy a véráramon keresztül közvetlenül is bejutnának az agy szöveteibe.
Korábbi tanulmányok már kimutatták, hogy a mikroműanyagok kölcsönhatásba léphetnek az emberi hormonokkal és bejuthatnak a sejtekbe is; többek között az agyban, a tüdőben és a férfi nemiszervben is kimutatták már őket. Ez a kutatások szerint növelheti bizonyos rákos megbetegedések kockázatát, különösen a nano-méretű műanyagok esetében.
A jelenlegi kutatásban a tudósok különböző (mikro és nano) méretű műanyagrészecskék hatásait vizsgálták egerek szervezetében, az expozíció során figyelembe véve az emberek esetén jellemző kitettséget. A fluoreszkáló műanyagrészecskék útját a befecskendezés után fejlett képalkotó technikákkal tudták nyomon követni az egerek agyában.
Az eredmények azt mutatták, hogy az immunsejtek elnyelték a mikroműanyagokat, ami megváltoztatta ezen sejtek méretét és alakját, elzáródást okozva ezzel a kisebb vérerekben.
Ez különösen igaz volt a nagyobb mikroműanyag-részecskékre, amelyek könnyebben okozhatnak hosszan tartó akadályt az agy kapillárisaiban.
A fizikai hatások mellett az egere viselkedésbeli változásai is szembetűnőek voltak. A mikroműanyagok befecskendezése után az egerek memóriájában, mozgásában, motoros képességiben és állóképességében is változásokat figyeltek meg. Bár a legtöbb probléma négy hét után javulásnak indult, néhány érelzáródás tartósnak bizonyult.
Ezek az eredmények fontosak lehetnek a mikroműanyagok emberi egészségre gyakorolt lehetséges hatásainak megértéséhez is, ugyanakkor természetesen az egerek agyi felépítése nem egyezik meg teljesen az emberekével, így további kutatások szükségesek a hatások pontos meghatározásáért.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images