A jelentés szerint kilenc ipari berendezésgyártó cég üzletel Oroszországgal. A közös pont mindegyiknél a felsővezetők személye, akik a birtokolt leányvállalatokon és kapcsolt vállalkozásokon keresztül folytatják tevékenységüket. Ezek forgalma a háború kitörése után növekedésnek indult, 2023-ra megközelítve a 6,4 milliárd rubeles értéket.
A legszembetűnőbb ezek közül a cseh TOS Varnsdorf többségi tulajdonában lévő GDS Ural szerszámgépgyár például továbbra is működik Jekatyerinburgban. A vállalat 2023-ban másfélszeresére növelte üzleti volumenét, miközben Csehországból importált alkatrészeket használ fel. A TOS Varnsdorf leányvállalata 2022 februárja és 2024 szeptembere között több mint 12 millió dollár értékben importált termékeket Oroszországba. A vállalkozásban tulajdonos KR-Prom pedig (a bevétele megháromszorozódása mellett) az árukat többek között az Almaz-Antejnek (Sz-300, Tor légvédelmi rendszerek), és a Reducernek (Mil Mi-helikopterek) szállította tovább.
Egy másik cseh vállalat, a Tachtech fűtő- és hőkemencéket szállít olyan orosz kohászati vállalatoknak, amelyek megmunkált fémet biztosítanak katonai üzemek számára. Ügyfelei között szerepel az Omszki Közlekedési Gépgyár, amely a TOSz-1A "Szolncepjok" nehéz lángszóró rendszerekhez, és T-80-as harckocsikhoz gyárt alkatrészeket.
A svájci Meg Metal SA acéltermékeket exportál Oroszországba az Eurosteel leányvállalatán keresztül. Vásárlói között található a CRISM Prometey, amely atom-tengeralattjárók és jégtörők számára fejleszt ötvözeteket. Az Eurosteel bevétele 2023-ban 206%-kal nőtt, elérve az 1,524 milliárd rubelt.
A svéd GCE csoport 2022 februárja és 2024 áprilisa között 655 árucikket exportált Oroszországba, összesen 5,82 millió dollár értékben.
A lengyel Seco/Warwick ipari kemencéket exportál Oroszországba. A vállalat 2022 februárja és 2024 áprilisa között 149 terméket szállított, 1,41 millió dollár értékben.
Ezen cégek leányvállalataiban mind közös, hogy bevételeik a többszörösére növekedtek a háború alatt, illetve az, hogy ha közvetlen kapcsolata nincs is, de felderíthető útvonala van az orosz hadiipari cégekhez.
A vállalatok által szállított termékek többsége ugyanakkor kettős felhasználású árunak minősül, amelyet az EU 11. szankciócsomagja tiltottnak minősít.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images