Kiakadtak az ukránok: egész egyszerűen lenyomják az F-16-osokat az orosz gépek, képtelenek felvenni a harcot a fenyegetéssel
Globál

Kiakadtak az ukránok: egész egyszerűen lenyomják az F-16-osokat az orosz gépek, képtelenek felvenni a harcot a fenyegetéssel

Portfolio
Az ukrán Militarnyi egy hosszú cikkben firtatja annak problémáját, hogy az Ukrajnának átadott F-16-os vadászgépek nem kapták meg a szükséges modernizációkat, így pedig nehezen, vagy sehogy sem tudják felvenni a harcot az orosz rendszerekkel.

Bár 2023-ban még felmerült annak lehetősége, hogy az ukrán légierőnek szállítandó, a modernizáció különböző fokain álló amerikai gyártmányú F-16-os vadászgépek frissebb konfigurációt kaphatnak, ennek megvalósulásáról nem érhető el nyilvános információ.

Vagyis könnyen lehet, hogy a gépek az átadó ország utolsó frissítési megrendelésével kerültek Ukrajna kezére, ezek pedig nagyrészt az 1990-es évek MLU-modernizálását kapták meg. Ekkor integrálták egyébként a JASSM, JDAM, AIM-120D és egyéb fegyverrendszereket is.

A portál ugyanakkor hangsúlyozta: az öregedő F-16-osok még mindig előrelépést jelentenek a MiG-29-es és Szu-27-es vadászbombázókhoz képest, ugyanakkor

technológiailag továbbra is az 1990-es évek gépei, a 2000-es évek egyes fegyvereihez igazítva.

Ezért képtelenek hatékonyan felvenni a harcot az orosz légierővel szemben, különösen a nagyszámú és nagy hatótávolságú Sz-400-as légvédelmi rakétarendszerek jelentenek veszélyt a nyugati vadászgépekre.

A tanulságot levonva, a portál a mihamarabbi MLU 2.0-ás frissítéseket sürgeti, természetesen a háború utáni időszakra vonatkozóan.

Ennek azonban jelentős műszaki, pénzügyi, gyártási, és nem utolsósorban bürokratikus akadályai is lehetnek. A műszaki paraméterek közé tartozik a kifutópályák korszerűsítése, és a technikusok képzése, illetve nélkülözhetetlen a gépvázak felújítása is.

Az ukrán F-16-osok másik kulcsfontosságú és alapvető problémája az elavult AN/APG-66(v2) radar, amely célfelderítési hatótávolság tekintetében teljesen elmarad az orosz Szu-30 és Szu-35 viszonylag modern fedélzeti radarjaitól. Ennek eredményeként egy légiharc esetén

egy orosz repülőgép sokkal gyorsabban képes észlelni egy ukrán F-16-ost és rakétát indítani rá.

Ezért az orosz repülőgépekkel való légi harc lehetőségének biztosításához szükség lenne egy modern AN/APG-83-as radar telepítésére. Ez nem csak a Szu-30/35-ösnek ad majd előnyt a légi harcban, legalábbis a célfelderítés terén, hanem jelentősen javítja a repülőgép földi célok elleni harcképességét is.

Olcsó átmeneti alternatívaként szóba jöhet az AN/APG-68-as radarok beépítése is, egy ilyen átmeneti megoldás nominálisan javítaná az ukrán F-16-osok teljesítményét, de még mindig jelentősen gyengébbek lennének a Szu-35-ösöknél.

Ha nincs radarcsere, a gép képességei még akkor is feljavíthatóak, ha modernebb rakéták integrációját (pl. a JASSM cirkálórakéták legújabb változatai, az AGM-154C) megvalósítják a merevszárnyasokba. Ezek alapvetően – ha korlátozott módon – de most is rendelkezésre állnak az ukrán haderőnél.

Alternatívaként felszerelhető még norvég JSN rakétákkal (ezt eredetileg F-35-ösökre szánták, de az északi ország integrálta a saját F-16-os flottájába), a francia AASM Hammer bombákkal, német IRIS-T levegő-levegő rakétákkal

Hosszú távon azonban szükség lenne még a repülőgép törzsének modernizálására, a hatjómű cseréjére, speciális Have Glass V bevonat felhordására, és a modern elektronikai zavarók beépítésére – ezek jelentős része mára ugyanis az F-16-osok alapfelszereltségévé vált.

Címlapkép forrása: Portfolio

Holdblog

Men in Finance (HOLD After Hours)

E heti adásunkban lesz Trump, meg még egy csomó csaló, miközben a Men in Finance buli fékezhetetlenül dagad a résztvevő fiúk és lányok növekvő számától. Jó... The post Men in Finance

Holdblog

A nagy PMÁP-döntés

A HOLD társalapítóját, Szabó Lászlót hívta meg a Telex Téma podcastbe Brückner Gergely, a lap újságírója. Az idei év egyik legforróbb témájáról beszélgettek: ki mit... The post A nagy

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Magyarok százezrei szabadulhatnak most meg adósságuk egy részétől – Itt a következő nagy befektetés a PMÁP után?

Gazdasági elemző

Gazdasági elemző
Property Warm Up 2025
2025. február 20.
Green Transition & ESG 2025
2025. március 6.
Biztosítás 2025
2025. március 4.
Agrárium 2025
2025. március 19.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Interaktív online előadás

Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez

Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.

Ez is érdekelhet
orosz ukrán háború konfliktus katona fegyveres harcos katona stock