Egy amerikai és egy mexikói tisztviselő megerősítette a Reuters hírügynökségnek, hogy
Mexikó megtagadta a leszállási engedélyt egy C-17-es szállítórepülőgépnek, amely migránsokat szállított volna az országba.
Az amerikai kormány korábban már két hasonló járatot indított Guatemalába, egyenként mintegy 80 migránssal a fedélzeten.
A mexikói külügyminisztérium pénteken késő este kiadott közleményében hangsúlyozta, hogy az ország "nagyon jó kapcsolatot" ápol az Egyesült Államokkal, és együttműködnek olyan kérdésekben, mint a bevándorlás.
Amikor a hazatelepítésekről van szó, mindig tárt karokkal fogadjuk a mexikóiak érkezését a területünkre
- fogalmazott a minisztérium, de nem tett említést a konkrét incidensről.
Az amerikai-mexikói kapcsolatok azóta kerültek reflektorfénybe, hogy Trump hétfőn nemzeti vészhelyzetet hirdetett a közös határon. Az elnök 1500 további amerikai katonát vezényelt a térségbe, és tisztviselők szerint hamarosan további ezreket telepíthetnek. Emellett Trump terrorszervezetnek nyilvánította a mexikói drogkartelleket, és
a mexikói árukra 25 százalékos vámmal fenyegetett.
Claudia Sheinbaum mexikói elnök igyekezett elkerülni a helyzet eszkalálódását. Nyitottságát fejezte ki a visszatért mexikói állampolgárok befogadására, de hangsúlyozta, hogy nem ért egyet a tömeges kitoloncolásokkal. "A mexikói bevándorlók létfontosságúak az amerikai gazdaság számára" - jelentette ki a baloldali vezető.
A Pentagon az elnök hétfői nemzeti szükségállapot-nyilatkozata miatt kezdett el repülőgépeket bevetni a kitoloncolások végrehajtására. A védelmi minisztérium közölte, hogy az amerikai hadsereg biztosítana repülőjáratokat az amerikai hatóságok által a texasi El Pasóban és a kaliforniai San Diegóban fogva tartott több mint 5000 bevándorló kitoloncolásához is.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images