A tajvani TeamT5 kiberbiztonsági cég elemzése arra a megállapításra jutott, hogy az ismert kínai csoportok hackercsoportok orosz hadiipari vállalatok titkaira kíváncsiak. A keleti nagyhatalom kormányzati forrásokkal támogat több csoportot is – így például Mustang Panda és a Tonto Team –, amelyek orosz repülőgépipari és védelmi cégeket titkos dokumentumai után kutakodtak. A kijelentés annak fényében kifejezetten meglepő, hogy Peking és Moszkva szoros kapcsolatot ápol egymással, az elmúlt 3 évben több olyan megállapodást is aláírtak, amelyek a gazdasági, politikai és védelmi együttműködés elmélyítéséről szólnak. A héten Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping kínai vezető egy több mint másfél órás telefonbeszélgetésben vitatta meg, hogy milyen álláspontot képviseljenek Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése kapcsán.
A TeamT5 szerint a felszínen mutatkozó szívélyes állapot csak a látszat, és a háttérben Kína továbbra is kibertámadásokat indíthat partnere ellen.
A keleti hatalmat ugyanis nagyon érdekli, hogy Oroszország milyen technológiával rendelkezik a bizonyos hadiipari fejlesztések esetén, különösen az atom-tengeralattjárók keltették fel a figyelmét.
A csoportok jól ismert taktikát alkalmaznak: általában valaki másnak adják ki magukat, ezzel igyekeznek érzékeny adatokhoz jutni. A kapcsolat megteremtése után egy szoftvert igyekeznek eljuttatni a kiszemelt vállalat szerverére, amely küldi számukra a kulcsfontosságú információkat. Hozzá kell tenni, hogy a Mustang Panda korábban a nyugati cégeket is célba vette, így amerikai és francia vállalkozásokat nézett ki több adat reményében. A kibertámadások nem vívták ki Moszkva látványos rosszallását, pedig korábban a felek megállapodtak abban, hogy nem hajtanak végre egymás ellen ilyen műveleteket.
Biztosak vagyunk benne, hogy az orosz kormány tisztában van azzal, hogy Kína végzi ezeket a támadásokat
– mondta Csö Csang, a TeamT5 vezető kiberfenyegetettségi elemzője. Ebben azonban az eltérő megközelítés is szerepet játszik, ameddig az orosz vezetés ezt inkább technikai jellegű kihívásnak véli, addig
a nyugatiak hasonlói akcióit egyértelműen politikai természetű támadásnak vennék, ezért vélhetően hangosan tiltakoznának ellene.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Sasha Mordovets/Getty Images