A tájékoztatás szerint 2024-ben 11 százalékkal, 140 millióval többen utaztak, mint egy évvel korábban, elérve ezzel a világjárvány előtti 2019-es év eredményének 99 százalékát.
A bevételek tavaly meghaladták a 1,54 milliárd eurót, amely a tavalyihoz képest 3 százalékos, 2019-hez viszonyítva pedig 4 százalékos növekedés.
"2024-ben a globális turizmus kilábalt a világjárványból, sok helyen a turisták érkezése és különösen a bevételek már magasabbak, mint 2019-ben.
A növekedés várhatóan 2025-ben is folytatódik, amelyet az erős kereslet hajt, ami hozzájárul mind a már meglévő, mind a feltörekvő úti célok társadalmi-gazdasági fejlődéséhez.
Ez emlékeztet minket arra, hogy ágazatként óriási felelősségünk van abban, hogy felgyorsítsuk az átalakulást, az embereket és a bolygót a turizmusfejlesztés középpontjába helyezve" - idézte a jelentés Zurab Pololikashvilit, az ENSZ turisztikai főtitkárát.
A turisztikai barométer 2025-re 3-5 százalék közötti növekedést valószínűsít a múlt évhez képest, feltételezve, hogy Ázsiában és a csendes-óceáni térségben folytatódik a fellendülés, a többi régióban pedig a stabil növekedés.
Ennek alapja, hogy a világgazdasági feltételek továbbra is kedvezőek, az infláció tovább csökken, és a geopolitikai konfliktusok nem eszkalálódnak - olvasható a dokumentumban, amely hangsúlyozza, hogy a gazdasági és geopolitikai hátráltató tényezők továbbra is jelentős kockázatokat jelentenek.
Az ENSZ Turisztikai Bizalmi Indexében megkérdezettek több mint fele jelezte, hogy a nemzetközi turizmus előtt álló fő kihívások idén a magas közlekedési és szállásköltségek, valamint más tényezők, mint például az ingadozó olajárak lesznek. A szakértők szerint várható, hogy ebben az összefüggésben a turisták továbbra is az ár-érték arányt mérlegelik.
A Világszervezet megállapítása szerint 2025-ben alapvető fontosságú lesz a növekedés és a fenntarthatóság közötti egyensúly megteremtése is a turizmusban.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images